boli straty, ktoré má prepravca v súvislosti s poskytovanými zľavami. Takéto služby im síce ukladá zákon, ale štátny príspevok na vykrytie strát je preukázateľne nižší, ako reálna potreba.
Ako nás informoval predseda predstavenstva SAD Milan Žipaj len za tento polrok vyčíslili stratu a teda rozdiel medzi poskytovanými zľavami a štátnym príspevkom 20,9 milióna korún. Pritom prepravili 12,8 milióna osôb a najazdili 8,7 milióna kilometrov. Faktom však je, že prieskum potvrdil aj malú vyťaženosť niektorých spojov v koncových obciach spomínaných okresov a tým aj nižšie tržby z prímestskej dopravy. Tie klesli o 3 milióny korún a to bol jasný signál na to, že problém musia začať riešiť zachádzkami, alebo obmedzovaním spojov do konkrétnych obcí. Najnevýhodnejšie trasy sú napríklad do obcí Červenica, Závadka, Lačnov v okrese Prešov, do Cigeľky či Ondavky v okrese Bardejov, ale reálne je ich oveľa viac, najmä počas víkendov.
Napriek šumom vo verejnosti manažment SAD jednoznačne deklaroval, že spoje nebude rušiť. Zaujímalo nás, aké konkrétne východiská našli po rokovaniach so starostami a oslovili sme včera dopravno-technického námestníka Jozefa Vargu. "Hovorili sme so starostami o tržbách na jednotlivých linkách. Dohodli sme sa na tom, že počkáme do septembra, ako sa zmení vyťaženosť keď začne školský rok a na základe prieskumu budeme s nimi absolvovať ešte jedno kolo rokovaní. Až potom sa prípadne dohodneme na určitých obmedzeniach. Zatiaľ sa nebude nič meniť," uviedol. Zhruba v polovici septembra teda začnú pracovať na návrhu zmien, ktoré by mali slúžiť ako podklad k zmenám cestovných poriadkov. Tie by sa mali meniť 12. decembra na celoslovenskej úrovni.
Faktom tiež je, že pri podanom návrhu bude mať posledné slovo príslušný odbor dopravy Prešovského samosprávneho kraja (PSK).Veľa bude záležať aj od toho, či sa PSK podarí presadiť zvýšenie štátneho príspevku na rok 2003, alebo aspoň vykrytie terajšieho rozdielu.
Nerovnováha vo vyťaženosti spojov a aj isté problémy sa vypuklejšie odrazili najmä počas mája, čo má súvislosť s uplatnením nového Zákonníka práce. "Zamestnávatelia bez toho, aby brali do úvahy platný cestovný poriadok upravili svojim zamestnancom pracovnú dobu. Stáva sa nám, že prvé ranné spoje sú veľmi slabo využité a naopak v čase školských spojov sú až preťažené. Aj tento problém musíme vyriešiť zachádzkami, alebo posilňovaním spojov v určitom čase. Nič nie je rozhodnuté, ale ekonomickú situáciu máme zmapovanú," vysvetlil obchodno-ekonomický námestník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.