postupne ľahostajnosť voči islamu zmenila na opovrhovanie, potom na podozrievavosť a najnovšie na nepriateľstvo. Na Západe žijú milióny moslimov. V Británii je to napríklad viac než milión, v Nemecku vyše tri a vo Francúzsku dokonca štyri milióny.
Islam je najrýchlejšie sa šíriacim náboženstvom v Spojených štátoch a vlastne na celom svete. Bol by to preto vážny problém, keby toto vyznanie nebolo zlučiteľné s liberálnymi, demokratickými hodnotami, píše časopis. Našťastie to tak nie je. Názor, že moslimovia tvoria v západnom svete akúsi piatu cudzineckú kolóniu, je už prežitkom. Drvivá väčšina moslimov žije spokojne vedľa svojich susedov, bez problémov sa podriaďuje zákonom tej-ktorej krajiny a netúži po zvrhnutí vlády. Na druhej strane by ale bolo naivné predstierať, že moslimovia nepredstavujú pre Západ vôbec žiadny problém, dodáva Economist. Jedným z nich napríklad je, že úrady vlastne nevedia, s kým majú rokovať. Islam, rovnako ako judaizmus, je náboženstvo bez jasného hierarchického usporiadania či pevnej štruktúry.
Európski moslimovia sú zastupovaní množstvom rôznych zoskupení, ktoré sa navyše medzi sebou často dohadujú. Nemoslimský svet však musí presvedčiť moslimov, že im v západnej spoločnosti prináleží rovnocenné miesto po boku vyznávačov iného alebo žiadneho náboženstva. A moslimovia musia naopak dokázať, že v žiadnom prípade nepodporujú tých, ktorí zneužívajú islam na šírenie násilia, uzatvára Economist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.