Ponúkame vám námet na jej zhotovenie, pričom sa dajú využiť aj materiály a polotovary pôvodne určené na celkom iný účel. V každom prípade takéto riešenie je oveľa lacnejšie než kúpa novej lampy, poskytne nám radosť z tvorenia, ale v neposlednom rade vyrobíme aj originálny kus zariadenia. Možno bude problém so zháňaním navlas rovnakého materiálu, aký bude opísaný nižšie, v takom prípade neostáva nič iné len improvizovať a uplatniť fantáziu, prípadne niektorý kus vyrobiť, ak na to máte vhodné vybavenie dielne.
Lampa sa skladá z troch základných častí - podstavca, stĺpika a tienidla. Začneme strednou časťou, teda stĺpikom, ktorý sme v našom prípade zhotovili zo štvrťkruhových líšt, pôvodne určených na ukončenie drevených podláh pri stene. Lišta má profil presného štvrťkruhu s polomerom 2 cm, pričom z vnútorného roku je šikmo odrezaný trojuholníkový hranolček. Ten vytvára pri podlahe hluchý priestor kvôli prúdeniu vzduchu. Zložením a zlepením štyroch líšt dosiahneme drevený valec s priemerom 4 cm, ktorý má vo vnútri štvoruholníkový kanálik 1,3 x 1,3 cm. Ten je dostatočný na prevlečenie elektrickej šnúry. Odpadnú tak starosti s vŕtaním, ak by sme chceli stĺpik robiť z guľatiny z jedného kusa. Keďže tieto lišty mali dĺžku len 70 cm, čo by na lampu nestačilo, vyrobíme takéto polstĺpiky dva. Treba ich spojiť vhodnou objímkou, ktorá v strede stĺpika bude zároveň estetickým prvkom. Sústruh nebýva častým vybavením domácich dielní, takže treba hľadať iné riešenie. Drevenú objímku môžeme zhotoviť kruhovým vyrezávačom otvorov, ktorý sa upevňuje do elektrickej vŕtačky a má niekoľko vymeniteľných listov rôznych priemerov. Zhruba prostredný z nich má priemer 39 mm, čo bude vyhovovať našim potrebám. najprv použijeme list s najväčším priemerom - 63 mm, ktorým vyrežeme z tvrdej dosky s hrúbkou 20 mm kruh. Vymeníme list a do stredu kruhu vyrežeme otvor zodpovedajúci hrúbke stĺpika. Ak nepasuje presne, pomôžeme si brúsnym papierom, až kým sa nadá koniec stĺpika zasunúť do drevenej objímky. Obidva polovičné stĺpiky zasunieme do objímky z obidvoch strán a pevne zalepíme. Objímku môžeme ešte spevniť dvomi kruhmi s menším vonkajším priemerom než prostredný, tiež doska, z ktorej ich vyrežeme, bude tenšia. Aby nebola objímka príliš hranatá, ešte pred stiahnutím z kruhovej píly jednotlivé kruhy pri zapnutej vŕtačke na stojane opatrne obrúsime. Môžeme na to použiť hrubozrnný brúsny papier, no dávame pozor, aby sa obrábaný kruh z píly nezvliekol a neporanil nás. Teraz máme dutý stĺpik s dĺžkou 140 cm. Ak sme rátali s menšou lampou, z oboch koncov odrežeme potrebný kus a skrátime ho na požadovanú veľkosť. Ako ozdobný prvok môžeme na koncoch stĺpika a vedľa objímky v strede využiť aj drevené záclonové krúžky. Dostať ich v predajniach pre domácich majstrov ako doplnky k tyčovým garnižiam a majú vnútorný priemer 4 cm. V každom prípade však na konce vyrobíme aj objímky na pripevnenie stĺpika k podstavcu a k tienidlu.
Podstavec zhotovíme z dreveného kruhu s priemerom asi 30 cm, ktorý môžeme kúpiť v domácich potrebách ako drevenú podložku pod tanier, alebo podstavec pod kvetináč. V strede vyvŕtame dieru s priemerom 10 mm na elektrickú šnúru, kruh spojíme s objímkou na konci stĺpika, prípadne aby bol podstavec krajší, vložíme medzi ne ďalší medzikus sústruženú drevenú vázičku alebo soľničku, dostať ich v rôznych tvaroch a veľkostiach v predajniach s darčekovými predmetmi. Na spodnú časť kruhového podstavca priskrutkujeme tri nôžky, ktoré vyrežeme priamočiarou pílou z kusa tvrdej dosky. Hrany nôžok zaoblíme rašpľou a vyhladíme brúsnym papierom.
Poslednou časťou je tienidlo, ale o jeho zostrojení si povieme nabudúce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.