tiež zručnosť. Najprv teda stenu, na ktorú budeme inštalovať zrkadlo, polepíme hrubou tkaninou tak, aby vyrovnala drobné nerovnosti murovanej steny a až potom prilepíme zrkadlo kvalitným lepidlom. Zvlášť veľkú pozornosť venujeme výberu lepidla. Mali by sme si nechať poradiť v špecializovaných predajniach, ktoré sa lepením zrkadiel zaoberajú. Pokiaľ sme sa ozaj rozhodli zrkadlá nalepiť sami, bude pre náš lepšie, ak zrkadlovú plochu zložíme z menších častí (s maximálnou veľkosťou cca 30 x 30 cm). Nemusíme však používať iba štandardné štvorce, ale aj rôzne kombinácie s menšími štvorcami 15 x 15 cm či s obdĺžnikmi 15 x 30 cm. Tento variant ponúka mnoho riešení.
Po nalepení jednotlivých dielov je potrebné ešte vyplniť špáry medzi dielmi. Robí sa to tmelom, ktorý sa vyrába v rôznych farbách. Výber záleží hlavne od nášho vkusu. Ďalšou možnosťou je ukladať diely tak, aby nevznikli žiadne špáry. Toto riešenie je však náročnejšie a drahšie. Aby bol efekt čo možno najlepší, odporúča sa použiť odborne zabrúsené diely zrkadiel.
Pomocou zrkadiel môžeme docieliť aj mnoho zaujímavých efektov, napríklad zrkadlový reliéf je ozaj pekným riešením interiéru. Pre takéto riešenie je však veľmi dôležitý výber miesta. Neodporúča sa ho umiestiť v malej miestnosti, kde nebude dostatok priestoru v jeho okolí a dostatočný odstup od steny. V takejto miestnosti by sa naša vyšla nazmar a ešte k tomu by sa nám miestnosť rozšírila. Pretože zrkadlový reliéf je dominantný, potrebuje pre svoje umiestnenie miestnosť kde vynikne a tiež by v takejto miestnosti malo byť minimum nábytku. V preplnenej izbe nepôsobí takáto mozaika pekne. Pokiaľ však máme vyhovujúcu miestnosť pre toto riešenie a chceme si s tým dať tú prácu, tak potom nám už nič nebráni. Zrkadlový reliéf vytvoríme kombináciou zrkadla s dlažbou alebo dielmi koberca, ktorý máme aj v izbe. Zaujímavý efekt docielime aj tým, že materiál má rôznu výšku. Ak chceme však mať mozaiku jednoliatu, tenší materiál musíme podkladať, aby sme vyrovnali výškové rozdiely. Ak sa nám takéto dielo podarí, výsledný efekt vás určite prekvapí a miestnosti dodá jedinečný ráz.
Zaujímavých efektov tiež docielime zrkadlovým pásom, ak ho použijeme po celom obvode miestnosti. Umiestnenie zrkadlového pásu závisí na výške stropu. V miestnostiach, kde sa pohybuje svetlá výška okolo troch metrov, môžeme pás umiestniť do výšky dvoch metrov pri šírke 30 cm. Pokiaľ však máme miestnosti so svetlou výškou 2,7 metra a nižšou, je vhodné umiestniť pás priamo pod strop. Vďaka zrkadlovému pásu a osvetleniu, ktorým ho nasvietime, docielime presvetlenie väčších a tmavých miestností.
Pri takejto inštalácii nesmieme zabúdať na prechod medzi stenou a zrkadlom. Tento môže tvoriť drevená či kovová lišta, ktorá je v súlade s interiérovým vybavením. Pre náročnejších sa dá prechod vyriešiť zbrúsením hrán zrkadla.
Ale pozor, v miestnosti, kde sme použili zrkadlový pás, nesmieme už umiestňovať žiadne iné klasické zrkadlo, pretože tento pás by mohol opticky padnúť k podlahe. Tiež je dôležité pás využiť vo veľkej miestnosti, pretože v malej by bol výsledný efekt nulový a hlavne by nám miestnosť opticky rozšíril.
Veľmi pekne pôsobí tiež zrkadlový strop, avšak iba v prípade, keď je v dostatočnej výške. V opačnom prípade navodí dojem, že nám každú chvíľu spadne.
Zrkadlá, či už také alebo onaké, sú výborným pomocníkom pri dotváraní priestoru. Ich využitie je nevyčerpateľné a našej predstavivosti sa určite medze nekladú. Ale aj v tomto prípade platí pravidlo, že nič sa nesmie preháňať a všetkého veľa škodí.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.