telovýchovných lekárov venovať tomuto problému oveľa väčšiu pozornosť ako doteraz.
Na škodu futbalu už výber talentov sa robí bez ohľadu na telesná a duševné predpoklady, málo sa používajú dostupné testovacie metódy na označenie svalových a nervových typov jednotlivcov. Potom sa do výberu dostávajú aj typy, ktorých zdravotný stav nedáva predpoklady úspešného napredovania vo zvolenom športe.
Bez dobrej spolupráce učiteľov, trénerov, lekárov a rodičov, bez správneho zladenia celého postupu výberu, metodiky, tréningu a záťaže môžeme i v budúcnosti predpokladať poškodzovanie pohybového aparátu, vrátane chrbtice. Už dnes nachádzame u futbalistov zmeny na chrbtici o 10 rokov skôr ako u bežnej populácie.
V telovýchovno-lekárskom sledovaní a v každodennej praxi na ambulancii sa stretávame s futbalistami, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbtice. Žiaľ, nie všade sa týmto ťažkostiam venuje patričná pozornosť. Neliečené i nedoliečené mikrotraumy i časté poškodenie chrbtice neraz zanedbajú z oddielových záujmov sami futbalisti, tréneri, prípadne i nezodpovední lekári. Tieto stavy vyúsťujú potom do chronických ochorení chrbtice nielen u futbalistov, ktorí skončili aktívnu činnosť, ale aj u futbalistov v plnom športovom rozvoji. U futbalistov najčastejšie nachádzame poškodenie stavcov chrbtice, poruchy v bedrovo-krížovom skĺbení, zriedkavejšie poškodenie medzistavcovej platničky, zlomeniny stavcov spôsobené náhlym úrazom a iné.
Ako predchádzať poškodeniu chrbtice
Liečenie i prevenciu treba stavať na získaných poznatkoch o príčinách vzniku ochorenia chrbtice. Nepriaznivé zaťažovanie chrbtice a nepriaznivý vývoj pohybového aparátu zaviňuje priamo moderná civilizácia.
U niektorých futbalistov už v mládežníckych kategóriách nastávajú poruchy svalovej súhry - buď vrodenou náchylnosťou, alebo neúmernými tréningovými dávkami. Druhá možnosť je v poslednom čase podstatnejšia. Na svaloch pozorujeme dva druhy zmien - svaly chabé, ktoré sú v stave útlmu, a svaly preťažené, ktoré sú tuhé a skrátené. Podľa toho, ktorý druh svalov u športovca prevláda, poznáme typ so sklonom k ochabovaniu a následnému útlmu svalových skupín, alebo so sklonom k ich tuhnutiu. Prvá skupina, je svalovo slabšia a pritom veľmi pohyblivá. Druhá skupina je svalovo silná so sklonom k tuhosti. Toto pozorovanie by malo byť pre trénerov podnetom k zameraniu tréningov na dosiahnutie rovnováhy týchto dvoch systémov svalových typov. U pohyblivých typov neslobodno do krajnosti prepínať zvýšenú pohyblivosť, u jednotlivcov s výrazne vyvinutým svalovým systémom nie je správne sústavné posilňovanie svalstva. Správne vedený tréning musí udržiavať rovnováhu medzi svalovou silou a pohyblivosťou.
U futbalistov najčastejšie nachádzame poruchy chrbtice, ktoré možno napraviť a upraviť do pôvodného stavu, za predpokladu včasnej liečby na odbornom pracovisku. Následky obyčajného úrazu chrbtice považujeme za prechodné, ak nedošlo k zlomeninám stavcov, poškodeniu miechy a pod. Čas trvania týchto následkov je rôzny. Opakované úrazy, aj keď malého rozsahu, môžu zanechať následky predovšetkým na medzistavcovej platničke. Vieme, že pri nefyziologických otočeniach, nárazoch a úderoch vznikajú na medzistavcových platničkách mikrotraumy. Keď sa takto poškodená chrbtica naďalej vystavuje neprimeranej záťaži, chladu, nedoliečeným infekciám, najmä ložiskovým (zuby, mandle, chrípka atď.), dochádza k poškodeniu medzistavcovej platničky so všetkými nepríjemnými následkami pre futbalistu. Športovci často podceňujú drobné úrazy, bolesti hlavy, ramien, šije, medzi lopatkami, v driekovej oblasti a iné. Je nevyhnutné, aby lekár i masér venovali subjektívnym pocitom futbalistov primeranú pozornosť. Často už i zdanlivo nepatrné poranenie má nepriaznivý vplyv na vznik akútneho vertebrogenného algického syndrómu v ktorejkoľvek časti chrbtice.
Mnohé drobné zranenia, ktorého sa vyskytnú pri tréningu, alebo v samotnom zápase, negatívne pôsobia na vegetatívny nervový systém, psychický stav a na nervovú sústavu futbalistu. Následkom toho môže byť i nesprávne držanie tela, ktoré sa nepriaznivo prejaví na funkčnej schopnosti chrbtice. Bolesti hlavy, alebo šije sa často dostavujú po nesprávnej hre hlavou, nesprávne vykonanom kotúli, posilňovaní a pod. Pocit prasknutia v krížoch vzniká pri nesprávnom posilňovaní, zrážke, prudkom švihu nohou, pri páde, doskoku a iných pohyboch. Bolesti chrbtice sa prenášajú i na niektoré vnútorné orgány napr. bolesti v hrudníku pri dýchaní nemusí spôsobovať iba zápal pohrudnice. Niekedy sa bolesti chrbtice premietajú do oblasti žlčníka, žalúdka, dvanástorníka, pri vyžarovaní na pravú stranu sa môžu zamieňať so zápalom slepého čreva. Uvedené sprievodné ťažkosti futbalistov patria čo najrýchlejšie do rúk odborníkov - lekárov.
Liečenie bolestivých stavov chrbtice
Terapeuticky v ľahších prípadoch stačí uvoľnenie svalových spazmov mobilizačnými cvičeniami, ľahkou masážou, elektroanalgéziou, v ťažších prípadoch sa nevyhneme podávaniu analgetík a myorelaxancii.
Pri podozrení na pravý radikulárny syndróm (Lasséque 45 stupňov a menej) je nutné neurologická vyšetrenie a zváženie neurochirurgického riešenia. Chiropraktické odstraňovanie bolestí chrbtice je veľmi účinná metóda, jej význam však nemožno preceňovať. Patrí iba do rúk odborne vyškolených lekárov a nie laikov, ktorí neznalosťou v danom odbore môžu viac pokaziť, ako napraviť.
MUDr. Ján MICHALKO, člen zdrav. komisie Slov. futbal. zväzu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.