januára 2000 tzv. Garančný fond. Zamestnancom z neho možno vyplatiť tri posledné mzdy pred ukončením pracovného pomeru. Žiaľ, po necelých troch rokoch sa ukazuje, že čerpanie prostriedkov z fondu je veľmi slabé. Úrady práce v Zemplíne dôvodia, že táto pomoc už prišla neskoro.
Podľa riaditeľ NÚP v Michalovciach Jána Frenu, zamestnávatelia a občania túto možnosť takmer nevyužívajú. Žiadatelia totiž pre čerpanie z fondu aj v prípade záujmu nesplnia zákonom stanovené podmienky. "Počas tohto roku sme touto formou preplatili mzdy v objeme asi 180-tisíc korún desiatim zamestnancom a vlani z fondu čerpali asi 700-tisíc korún päťdesiati ľudia," uviedol pre náš denník J. Frena. Háčik je okrem iného v tom, že na firmu musí byť vyhlásený konkurz a o pomoc z fondu musí zamestnávateľ požiadať do piatich dní od rozhodnutia súdu, čo je veľmi krátka lehota.
Podobná reakcia nás čakala v sobranskom NÚP, kde sa vedúca ekonomického oddelenia Anna Kudelásová vyjadrila, že od existencie fondu okres z neho nečerpal ani korunu. "Mali sme len jediný podnet - od sobranskej firmy Stavimex. Peniaze sme mali vyplatiť štyridsiatim jej zamestnancom a dokonca sme ich už mali na účte. Pri opätovnom preverovaní správkyňa konkurznej podstaty doložila, že zamestnanci na čerpanie prostriedkov z fondu nemali právo a peniaze sme museli vrátiť," skonštatovala Kudelásová. Ďalším ohnivkom v hre bol tento rok sobranský Novex, kde sa napokon ukázalo, že firma sa do konkurzu dostala vlastným zavinením. "Zatiaľ sa ukazuje, že pomoc pre región Zemplína, kade lavína hromadných konkurzov prešla už dávnejšie, prišla neskoro. Dnes je jeho existencia v podstate bezpredmetná. Vyplatenie miezd so spätnou platnosťou totiž nie je možné," dodala vedúca oddelenia.
Aj na trebišovskom úrade práce nám jeho riaditeľ Jozef Mondík potvrdil, že ani Trebišovčania nie sú hromadnými žiadateľmi o vyplatenie miezd cez Garančný fond. Počas tohto roka síce zaevidovali 69 žiadostí bývalých zamestnancov konzervárne Teresab, ktorá v apríli skrachovala, ale zatiaľ im nemôžu pomôcť. "Na firmu totiž nebol vyhlásený konkurz a jej majiteľ zmizol. Naviac, je otázne, či vôbec konkurz prichádza do úvahy. Je totiž vysoko pravdepodobné že na jeho vyhlásenie firma nemá dosť majetku," vysvetlil Mondík. V minulosti v Trebišovskom okrese čerpalo prostriedky fondu 120 zamestnancov bývalej Nábytkárne Kráľovský Chlmec a vlani to bolo 40 pracovníkov PD Kysta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.