Sabinov - Až v nedeľu nad ránom sa skončila akcia na podporu amatérskych kapiel, sabinovský Letofest 2002.
Festival sa vydaril - dobrá hudba, 1200 nadšencov a k tomu 25 stupňov Celzia... Letofest odštartovala brezovická skupina Atomic Mash, ktorú vystriedali Dalla Matina alla Sera, teda súrodenecká kapela plus Jožko, ako vykrikovali fanúšikovia pod pódiom. Raritou bola jediná hrajúca bubeníčka festivalu Zuzka Ďurčeková, ktorá prezradila ako to funguje v kapele s dvoma chlapmi. "Neberú na mňa ohľady, ale samozrejme nechám sa aj inšpirovať."
Po ich vystúpení nasledovala košická amatérska kapela Kolowrat, ktorá spolu funguje dva roky. Atmosféra malého mesta sa im páčila a pri prezentácii svojej kapely, len podotkli, že "náš bubeník je fešák".
Zahral si aj spoluorganizátor Letofestu Jozef Vrábeľ, ktorý je členom bratislavského Vetroplachu. Domáci Rhet Pocrowec roztancovali účastníkov festivalu. Spýtali sme sa speváčky Saši Cihanskej, v čom spočíva to kúzlo. "Sabinovská kapela má úplne úžasné uplatnenie pred sabinovským publikom." Niet sa čo čudovať. Takmer rodinná atmosféra prispieva k pohode festivalu. "Dnes sme mali asi... žiaden konflikt," dodala.
Bratislavská kapela Sinker navštívila tento festival po prvýkrát. Zabávajúci sa dav, ktorý dvíhal nad hlavy obrovskú sovietsku vlajku, bol prekvapením a ako povedal Tomáš Kukliš z kapely, "ľudia sú tu fantastickí a je to paráda, lietajú tu sovietske vlajky, je to podľa môjho gusta". O túto malomestskú súdržnosť ľudí prichádzajú kapely z veľkomesta. "V tom je to tu lepšie, že je to úprimnejšie," poznamenal. Chystá sa tu Sinker aj na budúci rok? "Určite radi prídeme, aj keby sme mali dovolenku, zrušíme ju."
Nuž, malomestské publikum formáciám z Bratislavy učarovalo. Aj člen a manažér ďalšej bratislavskej kapely Acorn Hoek Martin Laluha skonštatoval: "V Bratislave je hudobná scéna tak presýtená, že ľudia sú už voči tomu apatickí." Nie je však ani pravdou, že vo veľkým mestách sa ľahšie hľadá sponzoring a tak dodáva, že "so sponzormi je to ťažké ako so všetkým. A prvé, čo si to na Slovensku odskáče, je kultúra". Preto kapela nestrácala čas hľadaním sponzorov a vydala svoje prvé CD z vlastných zdrojov.
Po nich nastúpila na scénu prešovská kapela, ktorá sa už neradí medzi amatérske Chiki Liki Tu-a. "Amatérske kapely nemôžu fungovať bez podpory profesionálnych kapiel. A my, keď sme začínali, bolo to to isté," prezradil kapitán družstva Martin Višňovský. Dnes už o fanúšikov nemajú núdzu a "neviem, či máme na to šťastie, ale stále odchádzame z pódia spokojní. Koncert je sranda a humor". M. Višňovského sme sa spýtali aj na to, kde sa dajú zohnať tie kúpacie čiapky. "Tá moja je oldies. To som našiel iba tak v skrinke, ale páči sa mi, dobrá je."
Po nich vyšiel na pódium jediný zahraničný hosť, pražská kapela Rozmazaně. "Nepovažujeme sa za zahraničnú kapelu, akurát to tu máme strašne ďaleko," rozhovoril sa gitarista skupiny Dan Myslivec, ktorý podotkol, že na festivale sa mu, na rozdiel od podobných podujatí, páči, zároveň však má obavu, "aby nás tu nezožral žiadny medveď".
"Sme samostatná fungujúca jednotka, ale keď sa tu objaví nejaká dobrá amatérska kapela, tak ju podporíme," prezradili Le payaco, jeden z vrcholov tohoročného Letofestu, ktorý na záver uvítal Nitranov Horkýže slíže.
Súbežne s hlavným pódiom, ale aj v nočných hodinách, fungoval aj raveový stan. "Som šťastný. My by sme boli radi, keby prišlo päťsto ľudí, ale pri tisícke sme už otvárali šampanské... A neskôr pri 1200 platiacich... Super," s úsmevom si povzdychol spokojný spoluorganizátor Letofestu 2002 J. Vrábeľ.
Autor: Michaela MAĽCOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.