umeleckej školy (SZUŠ), ako aj Špeciálnej základnej školy internátnej (ŠZŠI) na Vodárenskej ulici má vniesť viac svetla do riešenia problému. Ten síce nie je aktuálny, napokon, bezvýsledne sa rieši už niekoľko rokov, ale zato je akútny.
Priebežne sme o peripetiách rôznych stanovísk prinášali informácie, ale riešenie s doteraz nenašlo. PSK bol totiž jednoznačne proti sťahovaniu ŠZŠI na Sigord, teda proti riešeniu, ktoré našiel KÚ a celý proces sa zastavil. Nenašli sa však ani iné vhodné priestory na území mesta Prešov, a tak kompetentným neostáva nič iné, len hľadať ďalšie východiská. Ukazuje sa, že jedným z nich by mohli byť aj priestory v opustených kasárňach A. Zápotockého, ktoré mal uplynulý týždeň prevziať KÚ do svojej správy. Tie by sa však museli najprv rekonštruovať a na to sa tento rok len ťažko nájdu zdroje. Ak by sa aj priklonili k tejto alternatíve, sťahovanie by bolo možné najskôr o rok.
Podľa našich informácií jedným z bodov rokovaní bude aj návrh, aby deti zo ŠZŠI ostali ešte jeden rok v pôvodných priestoroch, hoci nájomná zmluva im skončila už v januári tohto roku.
Toto riešenie však zrejme narazí na odpor riaditeľa SOU a SZUŠ Petra Kostelníka. Podľa jeho slov, vyriešenie presťahovania a uvoľnenia pavilónu pre účely výuky žiakov je teraz už otázkou ohrozenia začiatku školského roku. "Chápem zložitosť situácie, ale upozorňujem na to už bezmála päť rokov. Riešenie sa musí nájsť. Naša škola sa rozširuje, počet žiakov nám každoročne stúpa a potrebujeme nové učebne. Máme špecifické odbory, ktoré si vyžadujú priestory na praktickú výuku. Dvojzmennú prevádzku už nechceme pripustiť. Vlani to absolvovala každá trieda minimálne dvakrát do týždňa. Musím akceptovať aj sťažnosti rodičov, veď máme veľa žiakov z okolia Prešova. Je samozrejmé, že rodičia majú obavy, ak im dieťa odíde ráno z domu a vráti sa neskoro večer," povedal nám mimo inej argumentácie. Napríklad aj takej, že učia 23 profesií naraz a k dispozícii majú len 15 učební.
Pripomenul tiež, že ešte donedávna im ŠZŠI dlhovala na nájomnom a energiách takmer pol milióna korún. Hoci sa im v týchto dňoch podarilo vyrovnať dlh za takmer tristotisíc korún, aj to sa zrejme riešilo viac-menej preto, že obom školám sa zmenili zriaďovatelia, ostáva uhradiť okolo dvestotisíc korún. "Som ochotný pripustiť, aby tam deti zo špeciálnej školy ostali ešte v septembri, ale v žiadnom prípade nebudem súhlasiť s predĺžením nájmu o ďalší rok," uviedol riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.