výstavbu, čo je v súčasnosti skôr zriedkavosťou, ako pravidlom. Keďže ide o malú obec, kde, ako sme sa neskôr dozvedeli, žije 572 obyvateľov, zaujalo nás to a oslovili sme starostu Jozefa Kipikašu.
Prezradil nám, že ide o 38 nájomných bytov, s výstavbou ktorých začali zhruba v máji a teraz sú už vytiahnuté múry a práce smerujú k zastrešeniu objektu. Všimli sme si tiež tvárnice uložené popri poliach, ktoré budú zrejme použité na obecnú komunikáciu, tiež ukončenú elektrifikáciu či plyn. Opýtali sme sa, komu budú nové byty pridelené a či existuje poradovník. "Takých 30 rokov bol v obci odliv ľudí. Vtedy tu žilo zhruba tisíc obyvateľov, ale v posledných rokoch sa vracia druhá a tretia generácia pôvodných obyvateľov. Máme tu 258 stavebných pozemkov a je predpoklad, že obec sa bude každým rokom rozrastať. Čo sa týka nájomných bytov, sú určené nielen pre mladé rodiny, ale aj osamelých ľudí, pre ktorých je ekonomicky a fyzicky náročné starať sa o rodinný dom. Poradovník zatiaľ nemáme, ale sú tu ľudia, ktorí potrebujú pomoc," rozhovoril sa starosta a pripomenul, že využil možnosť pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu a inžinierske siete za takých podmienok, aké mohli využiť aj iné obce či mestá.
Ide o necelých 18 miliónov korún. Od štátu dostali nenávratných 8,9 milióna a v rovnakej čiastke si obec zobrala úver s 30-ročnou lehotou splatnosti za pevný úrok 3,9 percenta. Keďže obecný úrad má živnosť na stavebnú a obchodnú činnosť mnohé práce si vedia v obci urobiť aj svojpomocne, teda za nižšiu cenu ako dodávateľským spôsobom.
Chvíľu sa nám zdalo, že v Medzanoch je všetko ideálne, ale predsa sme sa opýtali, s akými starosťami starosta zápasí. Vtedy nám vyrozprával príbeh o kontrole zo strany Krajského inšpektorátu práce (KIP) a príslušníkov Policajného zboru SR, ktorí údajne na základe anonymného podnetu kontrolovali na spomínanej stavbe čiernu prácu.
"Bol som na stavbe s robotníkmi, mimochodom, v montérkach, a v prvej chvíli som ani netušil, o čo ide, keďže sa mi nikto z príchodzích nepredstavil. Až po chvíli vysvetľovania ma požiadali, aby som im predložil zoznam pracovníkov a ich pracovné zmluvy. V tom čase bol na stavbe aj istý pán, ktorý je živnostník a denne nám so svojou cisternou dováža na stavbu vodu bez nároku na odmenu a jeden z poslancov obecného zastupiteľstva. Práve týchto dvoch ľudí inšpektori v zázname uviedli ako čierne duše," vysvetlil nám situáciu. Mimo týchto dvoch ľudí predložil pracovné zmluvy ostatných pracovníkov, ktorých obec zamestnala na verejnoprospešné práce.
Výsledkom kontroly bol záznam, ktorý konštatuje, že u dvoch pracovníkov nevedel preukázať dôvody ich prítomnosti na pracovisku. Nasledovalo správne konanie a na jeho základe oznam z KIP o uložení pokuty vo výške štyridsaťtisíc korún. V júli nasledovalo ústne konanie a aj to skončilo rozhodnutím v písomnej podobe, kde sa uvádza, že odpustenie tohto postihu je nemožné a pokuta bude uložená. Na našu otázku, ako prijal rozhodnutie, odpovedal, že sa bude odvolávať všetkými dostupnými prostriedkami, lebo podľa jeho názoru nešlo o prácu na čierno a pokuta je neoprávnená.
"Dodnes to neviem pochopiť a nikto mi nevysvetlil, prečo sú práce, ktoré riadi obec, posudzované ako čierna práca. Organizovať ich mi ukladá zákon podľa novely sociálneho zákona z apríla tohto roku. Podľa nej by každý nezamestnaný v hmotnej núdzi mal odpracovať určitý čas pre obec bez nároku na odmenu. Ak ide konkrétne o pána Kijovského, on je živnostník, nie je viazaný zmluvami a v žiadnom prípade nerobil nič na čierno, len nám pomohol. Nikto mu nemôže určovať, či nám dovezie vodu zadarmo, alebo si za to nechá zaplatiť," dodal J. Kipikaša a naznačil, že celá záležitosť bude zrejme odozvou na jeho predchádzajúcu verejnú kritiku systému kontroly čiernej práce.
Navrhoval totiž, aby tým bola poverená obec, ktorá najlepšie pozná aktuálne pomery obyvateľov. Teda v prípade, že niekto poberá sociálne dávky a zároveň odchádza za prácou do iných miest či do Česka, povinnosťou starostu je oznámiť to sociálnemu odboru.
O stanovisko sme požiadali aj druhú stranu a oslovili sme hlavného inšpektora KIP v Prešove Júliusa Priputena. "My máme svoje zistenia a svoj názor na celú záležitosť. Navyše návrh na postih je v odvolacom konaní. Kompletný materiál sme odstúpili druhostupňovému orgánu, teda na Národný inšpektorát práce do Bratislavy. Počkáme na konečné rozhodnutie a dovtedy nebudeme zverejňovať ďalšie informácie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.