tvrdí, že Lexu môže vziať do väzby ktorýkoľvek sudca, ktorý má jeho spis, lebo "dôvody útekovej väzby stále trvajú a nespochybnil ich ani Najvyšší súd". Premiér Mikuláš Dzurinda potvrdil, že kompetentné rezorty už chystajú potrebné kroky.
Cez víkend debatovali lídri politických strán o rozhodnutí sudcov Najvyššieho súdu, viacerí ho označili za škandalózne a hanebné. Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že "dnes sme svedkami toho, akoby november '89 na Najvyšší súd ešte ani neprišiel".
Dvaja členovia senátu Štefan Minárik a Harald Stiffel počas minulého režimu poslali do väzenia niekoľko disidentov, Minárik má dobré vzťahy najmä s HZDS, ktoré ho navrhlo za člena Súdnej rady.
Čudne v tejto súvislosti vyzerá aj stretnutie predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina s poslancom za HZDS a bývalým Lexovým spolužiakom Jozefom Brhelom, ktoré sa udialo 12. augusta. Brhel stretnutie potvrdil, ale s Harabinom sa vraj o Lexovi nerozprával.
Predseda SMK Béla Bugár v relácii STV O päť minút dvanásť povedal, že považuje za neprijateľné, aby po tom, čo Lexu "Interpol hľadal takmer dva roky a potom ho našli s falošným pasom, sudca Najvyššieho súdu povedal - nič sa nestalo".
Predseda HZDS Vladimír Mečiar naopak vyhlásil, že politik sa má skloniť s úctou pred zákonom. Predseda Smeru Robert Fico zasa nepovažuje tému Lexa za dôležitú, ľudí to vraj nezaujíma.
Samotný predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin odcestoval v sobotu na sympózium sudcov do Juhoafrickej republiky.
Monika ŽEMLOVÁ
Autor: Skupina Sever
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.