predstavuje jednu z nových etáp medicíny na východe Slovenska. Ako zdôraznil minister zdravotníctva Roman Kováč, nejde pritom iba o administratívny krok, pretože do vysokošpecializovaného pracoviska "sa už investovalo asi 180 miliónov korún a ďalšie investície ešte budú nasledovať". Rádioterapeutické pracovisko dostalo podľa jeho slov druhý lineárny urýchľovač a ešte v tomto roku k nemu pribudne i ďalší kobaltový ožarovač. V skutočnosti však prístroje, o ktorých minister hovoril, do Košíc ešte nedorazili. Dokonca neprebehli ani výberové konania na ich nákup...
"Jediná vec, ktorá je tu nová, je krásna tabuľa, ktorú slávnostne odhalili. Mimochodom, stojí na mieste, kde už dva roky mala stáť nová prístavba, v ktorej mal byť spomínaný nový lineárny urýchľovač. Podľa ministra sme ho už dostali. Kde potom dočerta je?" pýta sa rozhorčený zamestnanec nemocnice.
Túto otázku sme v piatok položili riaditeľovi nemocnice Vladimírovi Pramukovi.
"Ministerstvo zdravotníctva už vyčlenilo prostriedky na nákup potrebných prístrojov - nového lineárneho urýchľovača, kobaltového ožarovača a magnetickej rezonancie. Ako prvý sa mal zakúpiť lineárny urýchľovač, ale verejná súťaž ešte neprebehla kvôli opakovaným námietkam niektorého z účastníkov. Úrad pre verejné obstarávanie s námietkami vždy súhlasil, preto teraz vypisujeme súťaž už po štvrtýkrát. Čo sa týka stavby objektu, v ktorom má byť umiestnený, je pravda, že sme kvôli tomu už pred dvoma rokmi vyťali niekoľko stromov a budova stále nestojí. Ale jej stavba je podmienená práve kúpou spomínaného prístroja. Objekt mu musí byť, takpovediac, šitý na mieru. Nebolo možné postaviť ho predtým, než nebude jasné, aký prístroj sa zakúpi. Súvisí to aj s takzvaným atómovým zákonom, ktorý vstúpi do platnosti v budúcom roku a sprísni podmienky na prevádzku podobnej techniky," vysvetľuje riaditeľ FN L. Pasteura, podľa ktorého bude z tohto dôvodu potrebná i rekonštrukcia priestorov s kobaltovým ožarovačom. Súčasné by sprísneným normám jednoducho nevyhovovali, preto bude do objektu nevyhnutná niekoľkomiliónová investícia.
Cena samotného kobaltového ožarovača sa odhaduje na 40 miliónov korún, lineárny urýchľovač vyjde asi na 50 miliónov. O čosi vyššia by mala byť cena nukleárnej magnetickej rezonancie cca 60 miliónov korún. Nákup všetkých týchto prístrojov je však stále len hudbou budúcnosti.
"Keď pán minister konštatoval, že do novootvoreného onkologického ústavu sa preinvestovalo už 180 miliónov korún, nemyslel tým, že prístroje sú už v Košiciach, ale že boli schválené a vyčlenené finančné prostriedky na ich kúpu. V najbližšom čase by malo byť ukončené výberové konanie na nákup lineárneho urýchľovača, ktorý by mal do Košíc dôjsť už tento rok, v ďalšom slede sa zakúpia ostatné prístroje," zareagoval hovorca ministra zdravotníctva Martin Urmanič, keď sme ho požiadali o vysvetlenie situácie. Priam sa totiž natíska otázka, či bolo otvorenie ústavu namieste, keď ide skôr o formálnu záležitosť.
"Otvorenie pracoviska malo svoje opodstatnenie. Uvažovalo sa o tom už dávnejšie a vyžiadala si to bežná prax. Predovšetkým je vyvrcholením snahy košických onkológov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s liečbou onkologických ochorení, o vznik špecializovaného pracoviska na východe Slovenska. A bude veľkou úľavou pre pacientov z tohto regiónu, ktorí museli častokrát podstupovať veľmi traumatizujúcu cestu do Národného onkologického ústavu v Bratislave," zdôraznil hovorca.
Aj podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura malo otvorenie ústavu zmysel a nepovažuje ho len za administratívny krok.
"Podpíše sa pod vyššiu kvalifikáciu pracovníkov a ich lepšiu koordináciu, pretože tu budú sústreďovaní onkologickí pacienti z celého východoslovenského regiónu. Zmysel vidím aj v prevencii, ktorá tu podľa všetkého pokrivkávala vzhľadom na najvyšší počet onkologických ochorení. Žiaľ, pre Slovákov je charakteristické hľadať za všetkým len to zlé. Mrzí ma, že zmysel pracoviska nechápu ani niektorí naši zamestnanci," poznamenal V. Pramuk.
Vznik vysokošpecializovaného pracoviska má podľa jeho slov aj nezanedbateľný ekonomický efekt. Cena rádioterapie vzrastie po aplikácii nového cenového výmeru viac ako dvojnásobne (z 34 tisíc na takmer 70 tisíc korún), čo umožní rozvoj tohto odobru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.