pôsobenia vo vláde mali Mečiarovci aj byt v Trenčíne, ktorý má dnes patriť ich synovi. Keď v roku 1998 zaspieval národu v televízii, že "neublížil som žiadnemu z vás", po svojom odchode z funkcie premiéra bol ochotný priznať, že má iba trojizbový byt na Ulici Fraňa Kráľa v Bratislave a svoj Opel Corsa. Súčasný majetok trojnásobného expremiéra podľa jeho vlastných slov predstavuje trojizbový byt na Ulici Fraňa Kráľa v Bratislave, rodinné sídlo Elektra v Trenčianskych Tepliciach s bazénom, posilňovňou, tenisovým kurtom a záhradou.
Najväčšou záhadou pre bežného smrteľníka je to, ako si človek, ktorý v novembri 1998 vyhlasoval, že odchádza z politiky s jediným bytom a Opelom Corsa, mohol dovoliť kúpiť a následne zrekonštruovať Vilu Elektra. V. Mečiar kúpu tejto vily vysvetľoval tým, že po voľbách v roku 1998 sa celá rodina tlačili v jednom byte. Vtedy sa im naskytla možnosť kúpiť si toto zariadenie v Trenčianskych Tepliciach. Keďže údajne na to nemal peniaze, požiadal o pomoc človeka, ktorý mu bol ochotný pomôcť a sprostredkoval pôžičku. Túto pomoc vtedy prijal s tým, že ju v určenom čase splatí. Konkrétnu sumu, koľko ho kúpa a následné úpravy stáli, nikdy nezverejnil. Iba raz skonštatoval, že za pôvodný penzión zaplatil 5 miliónov, čo je však ani nie tretina sumy, ktorú odhadujú odborníci.
Zvonku nevidieť, že v objektoch sú inštalované napríklad nákladné špeciálne bezpečnostné zariadenia či nepriestrelné sklá. Za rekonštrukciu zaplatil podľa medializovaných informácií trenčianskemu stavebnému podnikateľovi J. Ďurišovi od júna do decembra 1999 41,25 milióna korún. Okrem už spomínaného podnikateľa sa na rekonštrukcii podľa informácií mala podieľať aj ďalšia firma z okolia Trenčína. Náklady na rekonštrukciu všetkých objektov, teda Elektry a vedľajšieho domu, mohli dosiahnuť podľa Plus 7 dní aj dvojnásobok oficiálne známej sumy, teda vyše 80 miliónov Sk. A to hovoríme len o neoficiálnych nákladoch, keďže predseda HZDS na konkrétnu otázku nikdy konkrétne neodpovedal. V. Mečiar v STV priznal, že spláca iba trojpercentný úrok z pôžičky, čo by pri sume napr. 41 miliónov vychádzalo ročne na vyše 1,23 milióna Sk. Mesačne by to znamenalo okolo 100-tisíc korún. Na otázku moderátora M. Dytterta, či vôbec priznal na daňovom úrade príjem 1,2 milióna, odpovedal: „Nepriznal, ja som ho vlani nemal." A z čoho to teda zaplatil? „Ja sa vás opýtam takto: Požiadal vás môj veriteľ, aby ste sa o túto vec zaujímali? Tak čo vás potom do toho?!! Pokiaľ ide o povinnosť vrátiť úver a istinu, nemám s tým problém a nemá s tým problém ani môj veriteľ. Ak by som tak neurobil, má tam moju nehnuteľnosť a mi ju zoberie." Pred troma rokmi trojnásobný expremiér tvrdil, že na to dostal pôžičku.
Najprv hovoril, že mu ju dala banka, potom sa jeho darca zmenil na zahraničný subjekt, ktorého meno nemôže uviesť. Jediný fakt, ktorý bol ochotný zverejniť, bol rok 2007, od ktorého by mal údajne pôžičku splácať. Pre náš denník povedal len to, že ho celá rekonštrukcia stála menej ako 41 miliónov korún. "Sumy nesedia, boli nižšie, ako tá spomínaná. Čo bolo fakturované, nie všetko bolo platené. Polícia vie, koľko peňazí som vyplatil." Ako ešte dodal, pri jej financovaní má čisté svedomie... Z čoho však túto sumu chce splácať, povedať nevedel, alebo lepšie povedané nechcel vedieť. Deväťkrát sa vyhol finančnej polícii, ktorá po ňom chcela "len" vysvetlenie o jej financovaní. Až na desiaty pokus prebral 6. júna 2002 v Košiciach predvolanie. Na finančnej polícii v Trnave však namiesto vysvetlenia úkazal rozsudok európskeho súdu v Štrasburgu, ktorý sa týkal úplne odlišnej kauzy istého Švajčiara. "Táto koalícia novelizovala zákon tak, že na mňa sa majetkové priznanie v tejto veci nevzťahuje. Keďže Elektru som nadobudol pred septembrom 1999, majetkové priznanie podať nemusím. Aké vysvetlenia odo mňa stále chcú?" spýtal sa nás. Keďže sľúbil, že pred voľbami predstaví verejnosti toho, kto mu na rekonštukciu Elektry požičal, zaujímalo nás, či svoj sľub dodrží. "Prečo by som mal jeho meno zverejňovať, on sa predsa príde ukázať sám..."
Finanční policajti a daňováci sa o majetky V. Mečiara a jeho rodiny začali intenzívnejšie zaujímať v roku 1999, keď mali podľa kvalifikovaných odhadov odborníkov údajne vzrásť o 200 miliónov korún. Okrem areálu Elektry sú totiž aj vlastníkmi hotelov Baračka a Dynamic, obchodných podielov v spoločnosti MMM a Palace i v spoločnostiach Ateliér a Realitný fond. Ak uvážime, že hlava rodiny od roku 1998 poberala len plat predsedu HZDS, je takýto nárast logicky len ťažko vysvetliteľný.
"Všetok môj majetok je verejne známy. Nemám nič viac, len to, čo som verejne priznal. Načo sa bavíme o mojej peňaženke? Jedna z nevychovaností je ísť pozerať druhým do peňaženky v rozpore so zákonmi a zvyklosťami. Navyše, nie som verejný činiteľ..." myslí si V. Mečiar a dokumentuje to príkladom, že "nepoužívam ústavné ani zákonné právomoci". Mečiar v návale ničnerobenia asi zabudol, že bol trikrát premiérom a znovu kandiduje vo voľbách a ľudia majú nielen právo, ale dokonca povinnosť pozerať mu do peňaženky, pretože ako premiér spravoval miliardové hodnoty a nevie dôveryhodne vysvetliť obrovský nárast svojho majetku.
Predminulý rok kúpili Mečiarove deti cez spoločnosť MMM (koncom roku 1998 bola ešte v likvidácii) za 12 miliónov korún nedostavaný hotel Baračka v Trenčianskych Tepliciach, do ktorého vraj investovali ďalších "len" 28 miliónov korún. Vladimír Mečiar jr. pred časom tvrdil, že na rekonštrukciu je daný rozpočet 75 až 80 miliónov. Dnes je z Baračky luxusný hotel, ktorý na jar slávnostne otvárala budúca mamička Magda Gáliková-Mečiarová. V roku 2000 kúpili jeho deti aj podiel v Štúdiu Koliba, a. s. O pol roka nato navŕšila spoločnosť základné imanie o 29 miliónov a Vladimír Mečiar jr. sa stal podpredsedom dozornej rady. MMM mala na kúpu asi 70 percent akcií investovať štyridsaťpäť miliónov korún. Firma MMM medzitým zvýšila svoje základné imanie z pôvodných 100 000 Sk na súčasných takmer štyridsaťtri miliónov. Do spoločnosti Palace (do februára 2000 figurovala ako firma Dynamic) vložil MMM v máji 2001 ako jediný vlastník peňažný vklad vo výške takmer 18,2 milióna korún a nepeňažný vklad 24,6 milióna korún. Podľa listu vlastníctva je dnes majiteľom Baračky práve spoločnosť Palace. "S hotelom Baračka mám spoločné len to, že som otcom detí, ktoré ho začali rekonštruovať. Iba na splátkach úverov a úrokov mesačne platia 600-tisíc korún." Odkiaľ mohli mať jeho deti toľko peňazí, aby ho mohli rekonštruovať? "Všetci vedia, že si na to požičali v bankách. Tie peňažné ústavy to predsa zverejnili, keď sa ich na to pýtala finančná polícia. Prečo by som sa mal baviť o majetku mojich detí? Veď tí majú spoločné so mnou len to, že sú moje, no v podnikaní sú predsa nezávislí. Veď nekonajú nezákonne a ani nečestne."
Neďaleko Trenčianskych Teplíc v Dolnej Porube majú manželia Mečiarovci chalupu, čo sú podľa Plus 7 dní dva veľké domy so zastavanou plochou vyše 700 metrov štvorcových. Na chalupe momentálne vládne čulý stavebný ruch. Domáci sa údajne sťažujú na to, že Mečiarovci skupujú prostredníctvom istej miestnej komerčnej právničky veľké plochy pozemkov navôkol. Podľa údajov z katastrálneho úradu "zcelil" Mečiar už viac ako štyri hektáre ornej pôdy alebo trávnatých porastov, pričom hrubým odhadom majú mať takéto pozemky hodnotu približne dva milióny. "Aké pozemky skupujem? Tam v okolí je len samá neobrábaná planina, o ktorú 30 rokov nikto nezakopol. Pripravujem sa na dobu, keď budem na dôchodku, a preto tam chcem vysadiť niektoré ovocné stromy. Vždy som chcel žiť medzi stromami. Je to len do vzdialenosti sto metrov od tej chatky, pozemky nikomu akoby ani nepatrili a ani ich nikto neužíval." V. Mečiar preto navrhol ich majiteľom, že by to od nich rád odkúpil. "Cena pozemku sa pohybuje na úrovni 40 halierov za štvorák. Je to v extraviláne obce, občas si tam niekto odkosil trávu, no ináč sa tam nič nedialo. Takže žiadne milióny, ide o omnoho nižšie sumy v tisícoch korún."
Okrem toho rodina jeho syna si stavia dom v americkej Kalifornii, ktorý má podľa realitných agentov hodnotu 400-tisíc dolárov, čo je takmer 20 miliónov korún. Dom Mečiarovho syna a jeho manželky sa nachádza v luxusnej rezidenčnej štvrti asi päťdesiattisícového Antiochu, v podstate jedného z predmestí rozsiahleho Oaklandu. Z čoho chcú takú finančne náročnú stavbu zaplatiť? "Syn aj s nevestou robia tvrdo. Niekdy si dokážu spolu zarobiť aj 20 000 dolárov mesačne. Dom majú na 30-ročný hypotekárny úver. Ak dva mesiace nezaplatia svoju splátku, dom im prepadne. Pôžička je na meno mojej nevesty, keďže tam mala dobré meno. Možno tam v tej štvrti domy stoja 400 000 dolárov. Všetko závisí od viacerých faktorov, no jedným z najdôležitejších je jeho poloha. Neviem, koľko stál jeho dom, ale určite to bolo menej. Podľa mňa to nie je ani len polovica. Navyše, niektoré práce si robí svojpomocne, preto tie náklady nebudú až také veľké."
Naopak, V. Mečiarovi sa nepáčia tvrdenia niektorých bývalých členov svojej strany, že na volebnú kampaň HZDS mu prispel aj nedávno zosnulý A. Rezeš. "Deväťdesiat percent toho, čo sa o ňom povedalo, nie je pravdou. Nebol žiaden boháč a ani miliardár, aby nám mohol dať také peniaze. Na činnosť strany mi nemohol prispieť ani len miliónom."
Hoci sa minulý rok zaprisahával, že "na milión percent nemám účty ani majetok v zahraničí", podľa informácií viacerých slovenských politikov má vlastniť dom na pobreží Stredozemného mora v Španielsku. To odmieta, vraj bol v ňom len na dovolenke. "Odkážte každému, kto hovorí o mojom dome v Španielsku, že je idiot. Minulý rok som bol na dovolenke v Španielsku a býval som asi 60 km od sídla A. Rezeša v Alicante. Bol som ho dvakrát navštíviť ako suseda, lebo sme sa potrebovali porozprávať. Žiadne finančné vzťahy medzi mnou a ním nikdy neboli."
Víťazoslav Móric o ňom povedal, že je to najbohatší človek na Slovensku, Róbert Fico bol o niečo skromnejší - je to vraj len miliardár. V každom prípade môžeme konštatovať, že taký obrovský majetok rodiny Vladimíra Mečiara za štyri roky jeho opozičnej (ne)činnosti asi nevznikol dlhoročnou poctivou prácou. Napriek podozreniam však Mečiar vytrvalo odmieta prezradiť, akým spôsobom peniaze nadobudol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.