Podľa údajov Centra pre spracovanie klimatických údajov pri americkom Národnom oceánickom a atmosférickom úrade (NOAA) tieto podmienky viedli k miernym až extrémnym suchám na 49 percentách územia USA. Sucho zavládlo vo viac než 27 štátoch kontinentálnych USA a New York dokonca v júli zaznamenal druhý najsuchší mesiac v histórii meraní. V štátoch Colorado a New Hampshire bol minulý mesiac tretím najsuchším od roku 1895. V niektorých štátoch únie pretrváva extrémne sucho súvisle už niekoľko mesiacov, prípadne dokonca niekoľko rokov.
V južných štátoch Georgia, Severná Karolína, Južná Karolína a Virgínia, ako i v Colorade a Wyomingu v Skalnatých horách bolo posledných 12 mesiacov najsuchšími v histórii. Arizonu, Nevadu a Delaware postihli najväčšie suchá za posledných 107 rokov. Časti amerického Západu a juhovýchodu trpia rôznymi stupňami trvalého sucha už od roku 1998.
Uprostred tohtoročných letných mesiacov trpelo miernym suchom oproti dlhodobému priemeru 49 percent územia USA a 37 percent zaznamenalo extrémne suchá. Mimoriadne suché oblasti sa tiahnu od juhozápadu USA po Montanu a Nebrasku a od štátu Georgia po Virgíniu. Na celom území krajiny dosiahli priemerné júlové teploty 24,7 stupňa Celzia, čím sa tohoročný júl stal piatym najteplejším mesiacom od roku 1895, keď sa začali uskutočňovať celonárodné merania. Až v 33 štátoch vystúpili teploty nad dlhodobý priemer a Utah zaznamenal najteplejší júl vo svojej histórii. Najkatastrofálnejšie podmienky v USA naposledy zaznamenali v júli 1934, keď bolo miernym až extrémnym suchom postihnutých 80 percent kontinentálnych štátov USA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.