sľubovala tichým spoločníkom až 45-percentné úroky. I keď pôsobila na trhu len tri roky, podarilo sa jej získať najmenej 106 Košičanov a ľudí z blízkeho okolia. Na základe zmlúv o tichom spoločenstve, o pôžičke a tiež ústnych dohôd prijal podnikateľ Ján P. od svojich klientov 17 268 700 korún s tým, že ich peniaze zhodnotí. To, čo sľúbil, však neurobil. Finančné prostriedky použil na vyplácanie výnosov a pre osobné účely. Spôsobil tak škodu vo výške 13 756 573 korún.
K takému záveru dospel okresný prokurátor Košice I, ktorý obžaloval 41-ročného súkromného podnikateľa Jána P. z pokračujúceho trestného činu sprenevery podľa paragrafu 248 ods. 1, ods. 4, Trestného zákona.
Z vyšetrovania vyplynulo, že Ján P. sa k spáchaniu uvedeného trestného činu nepriznal. Tvrdil, že v čase uzatvárania zmlúv s poškodenými nekonal s úmyslom ich poškodiť. "Svoje záväzky som plnil do leta 1998. Do nesolventnosti som sa dostal len kvôli mojim dlźníkom. A to potom, čo prestali plniť záväzky, ktoré mali voči mne," bránil sa pred vyšetrovateľom obžalovaný.
Zdôraznil, že podľa jeho názoru, plnil aj to, čo nebolo jeho povinnosťou. V súvislosti s tým poukázal na to, že tichí spoločníci nemajú nárok len na výnosy zo zisku, ale podieľajú sa aj na strate. Ďalej uviedol, že z účtovnej uzávierky je zrejmé, že v inkriminovanom období vykazoval každý rok stratu. To podľa názoru obžalovaného znamená, že tichí spoločníci nemali nárok na vrátenie vkladu ani výnosov. A to je dôvod, pre ktorý sa necíti byť vinný.
Poškodení majú na vec opačný názor. K trestnému stíhaniu Jána P. sa pripojili so žiadosťou o náhradu škody, ktorá pozostáva z vkladu a ušlých výnosov. Na margo toho, ako sa dozvedeli o aktivitách spoločnosti Dexterity Financial, väčšina poškodených uviedla, že to bola reklamná kampaň uvedenej firmy a tiež oznamy na verejných miestach. Všetci poškodení tvrdili, že po podpise zmluvy, teda po tom, čo sa stali tichými spoločníkmi, odovzdali Jánovi P. peniaze, ktoré chceli zúročiť. Väčšinu z nich prilákali vysoké výnosy. Nečudo, ak uvážime, že v apríli 1997 firma sľubovala až 45-percentné zisky z výnosov.
"Ján P. mi povedal, že chce peniaze zhodnocovať rôznym spôsobom. Konkrétne uviedol, že pôjde o stavebnú činnosť, resp. výstavbu domov v Tatrách, predaj pozemkov v Bratislave a ďalšie aktivity... Ja som vložil do jeho spoločnosti 2 milióny dvestotisíc korún s tým, že mi každý štvrťrok budú vyplatené úroky. Uplynul však rok a ja som žiadny výnos nedostal. Ján P. ma len stále ubezpečoval, aby som sa nebál, že mi všetko riadne splatí. Hovoril, že má problém s dlžníkmi, ktorým požičal peniaze, a oni mu ich nevrátili. Ja som mu už neveril a nakoniec som zmluvu o tichom spoločenstve vypovedal. Ján P. sa zaviazal, že mi vklad aj výnosy vráti do konca decembra 1998. Neurobil to napriek tomu, že som ho veľakrát urgoval," vypovedal pred vyšetrovateľom Oto B. Okrem iného tiež uviedol, že má vedomosť o tom, že Ján P. viedol veľmi luxusný život. Vídaval ho a tiež jeho manželku, ako sa prevážajú v drahých zahraničných autách.
Súčasťou vyšetrovacieho spisu sú aj daňové priznania obžalovaného za roky 1996 1999. Vyplynulo z nich, že za prvý rok vykázal stratu 194 913 korún, o rok neskôr už 1 099 832, ktorú mu daňový úrad na základe kontroly upravil na 802 691 korún. V roku 1998 mala činiť strata zo živnosti obžalovaného 1 452 291 korún. Časť vynaložených výdavkov však nepreukázal, a tak mu ju daňováci znížili na 768 837 korún. Nasledujúci rok obžalovaný daňové priznanie v stanovenom termíne nepodal. Urobil tak až na výzvu správcu dane, pričom uviedol, že má daňovú povinnosť 150 korún.
Zo záverov Daňového úradu Košice I vyplynulo, že podnikateľ Ján P. neviedol knihu pohľadávok a záväzkov, ani ďalšie pomocné knihy, v ktorých mala byť evidencia o poskytnutých pôžičkách a príjmových dokladoch tichých spoločníkov.
Do konania bol pribratý aj znalec z odboru ekonomiky, podnikania a účtovníctva. Ten na základe faktúr, účtovných dokladov, výpisov z účtov a tiež výsluchov svedkov konštatoval, že Ján P. pod hlavičkou Dexterity Financial prijal od tichých spoločníkov 12 350 000 korún. Z tejto sumy vyplatil vo forme podielov, resp. úrokov 1 987 000 a vrátil tichým spoločníkom vklady 964 000 korún. To znamená, že mu zostal prebytok 9 399 000 korún.
Keďže obžalovaný peniaze na zmluvnom základe aj požičiaval, boli vypočutí i jeho dlžníci. Alexander N., ktorému požičal 100 000, uviedol, že uvedenú sumu splatil aj s úrokmi. Peter A., Ingrid A., Peter B., Jaroslav B., Jozef B. a ďalší, ktorí si požičali od obžalovaného po 50-tisíc korún, vypovedali to isté. Veľkého prekvapenia sa dožil svedok Peter H., ktorý sa dozvedel, že od obžalovaného si mal požičať 2 milióny 250-tisíc korún!!! Svedok uviedol, že Jána P. vôbec nepozná, nikdy s ním žiadnu zmluvu o úvere nepodpísal, pretože si od neho nič nepožičal.
Z výsluchov zamestnancov obžalovaného vyplynulo, že o podstatných veciach v súvislosti s prijímaním vkladov a poskytovaním pôžičiek rozhodoval výlučne Ján P. Nie bez zaujímavosti je výpoveď svedkyne Lenky K., s ktorou obžalovaného zoznámila jeho pracovníčka Andrea S. Svedkyňa pred vyšetrovateľom uviedla, že niekedy v marci 1998 ju obžalovaný požiadal, či by nemohla "zobrať" na seba 800 000 korún ako pôžičku. Inými slovami chcel, aby s ním svedkyňa uzatvorila fiktívnu zmluvu o pôžičke na uvedenú sumu a tiež, aby podpísala výdavkový pokladničný doklad, ktorý by potvrdzoval prevzatie peňazí. "Odôvodnil to tým, že po ňom ide polícia, pretože ho veľa ľudí udalo. Naliehal na mňa, aby som to urobila, sľuboval mi odmenu, ale ja som to odmietla," vypovedala svedkyňa.
Z výpovedí poškodených, svedkov a listinných dôkazov vyplynul podľa obžaloby záver, že Ján P. nenakladal s finančnými prostriedkami tichých spoločníkov tak, ako mal. Nasvedčuje tomu aj absencia podnikateľského zámeru, na základe ktorého by naozaj mohol plniť sľubované výnosy od 36 percent vyššie, resp. hrubý ročný úrok. Vyšetrovanie tiež ukázalo, že hlavným zdrojom zisku spoločnosti Dexterity Financial bolo poskytovanie pôžičiek medzi Jánom P. ako veriteľom a rôznymi dlžníkmi. Pôžičiek nebolo veľa, a tak zisk z úrokov nemohol zabezpečiť naplnenie sľubovaných výnosov poškodeným v takej výške, ako deklaroval. Iné podnikateľské aktivity Ján P. nemal. Navyše nevedel ani hodnoverne preukázať, ako finančné prostriedky, ktoré prevzal od tichých spoločníkov, použil.
Nepotrvá dlho a Košičan obžalovaný zo sprenevery bude skladať účty pred senátom Okresného súdu Košice I, kde sa stretne zoči-voči s tichými spoločníkmi, ktorým dlhuje 13 756 573 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.