škótskeho biochemika Gwena Baxtera a Allana Grahama našla v polievke z biozeleniny veľké množstvo kyseliny salicylovej, ktorú ako je známe obsahuje aspirín. Táto kyselina pôsobí proti mnohým bolestiam. Briti vychádzali pritom z tézy, že ekologické prísady do biopolievky majú viac ochranných látok ako pôvodne pestovaná zelenina. Bez pomoci pesticídov sa zelenina musí sama vysporiadať s hubami a škodcami.
Kyselina salicylová slúži na to, pretože je substanciou ochranných látok v rastline. Vedci preskúmali celkom 11 biopolievok a 24 bežných polievok na obsah kyseliny salicylovej. Výsledok: polievky obsahovali šesťkrát viac tejto substancie. Baxter a Graham však priznali, že obsah kyseliny salicylovej môže byť ovplyvnený výberom a spracovaním jednotlivých druhov zeleniny. Napriek tomu sú biopolievky lepšie aj keby boli použité identické zeleniny a rovnako spracované tým
istým výrobcom.
A čo má vlastne používateľ z kyseliny salicylovej? Výskumníci pripomínajú, že veľa, predovšetkým preto, že pôsobí preventívne proti chorobám obehového systému a trombóze. Okrem toho môže znížiť riziko vzniku rakoviny na čreve. Píše sa aj o jej protizápalovom efekte, ktorý pomáha pri chronických ochoreniach ako je reuma. Napriek tomu sa hovorí v tejto štúdii, že jasné dôkazy o pozitívnom pôsobení kyseliny salicylovej v biopotravinách neexistujú. Na základe toho, ako aj v rámci obratu v poľnohospodárstve a všeobecného rozvoja biopotravín, sa zvýši počet porovnávacích štúdií k biologickému a konvenčnému pestovaniu zeleniny.
Autor: rno
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.