Má nízky obsah tukov (iba 6 až 8 g zo 100 g jedlého podielu, zatiaľ čo bravčové mäso až do 30 g).
Okrem toho prednosťou králičieho mäsa je tiež nízky obsah cholesterolu (asi 2,5-krát nižší ako mäso kurčiat alebo teľacie mäso), ale najmä obsahuje málo purínových látok. Obsahuje tiež dôležité vitamíny PP a B1, z minerálnych látok predovšetkým vápnik a železo. Je preto súčasťou rôznych diét, najmä redukčných, pri rekonvalescencii, pri chorobách zažívacieho traktu a žlčníka. Aj pre zdravých ľudí predstavuje hodnotnú zložku zdravej výživy. Napriek týmto vzácnym nutričným hodnotám klesla u nás spotreba králičieho mäsa oproti roku 1989 viac ako o polovicu. Mäso králika pripravujeme pečením, dusením, varením, vyprážaním a grilovaním, a to samostatne, no tiež s rôznymi plnkami, prílohami a koreninami.
Existuje veľa receptov národných kuchýň, ktoré si našli miesto i v našich domácnostiach a gastronomických zariadeniach. Toto mäso je obľúbené najmä vo Francúzsku, kde ho pripravujú často pečením s cesnakom a horčicou i s plnkou z vnútorností a šampiňónov, dusením na keli alebo s hráškom. Na podlievanie používajú víno. V Taliansku je pochúťkou predovšetkým králičie ragú. Pritom sa mäso nakrájané na kocky dusí s pridaním cibule, cesnaku, olív, mrkvy a korenín, a podlieva sa vínom. V Španielsku sa pripravuje na galicijský spôsob - dusením s rajčiakmi a slaninou a tiež na katalánsky spôsob ako vyprážaný. Maďari zhotovujú zo stehien chutný paprikáš a perkelt so smotanou i haluškami. V Rakúsku robia z králičej pečene a mäsa chutnú paštétu. V Srbsku je obľúbeným spôsobom dusenie králika s rajčiakmi a zeleninovou paprikou a tiež na hubách.
U nás sa pripravuje najmä tradičným pečením, dusením a vyprážaním. Obľúbené sú i varené vnútornosti s mäsom z rebierok, a to so smotanovým prívarkom a knedľou (ľudovo "pajšel").
Autor: rno
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.