pravdepodobne v okrese Stará Ľubovňa, kde zo 44 obcí na okresný úrad (OÚ) zatiaľ nevrátili podpísané iba dva delimitačné protokoly. Uspokojivá situácia je aj v okrese Poprad. Naopak v susednom okrese Kežmarok má zatiaľ delimitačný protokol podpísaný iba jedno školské zariadenie. Pritom všetok školský majetok by mal štát, prostredníctvom OÚ samospráve odovzdať najneskôr do konca augusta.
Podľa informácií vedúceho odboru školstva OÚ v Poprade Milana Antaša sa na úrad doposiaľ vrátilo jedenásť podpísaných delimitačných protokolov. Odovzdané je stredisko služieb škole, dve základné umelecké školy a dve centrá voľného času. Protokoly podpísalo už aj sedemnásť obcí Popradského okresu. "Myslím si, že proces odovzdávania majetku prebieha dobre. Nevyskytli sa nejaké vážnejšie problémy. Budúci týždeň by sme mali finišovať," povedal pre náš denník vedúci odboru. Delimitačné protokoly si už prevzali mestá Poprad aj Vysoké Tatry. M. Antaš však tvrdí, že procesu nenapomáhajú štátne orgány. Tie by mohli byť viac skoordinované. Prípisy z jednotlivých ministerstiev totiž prichádzajú každý deň.
Ako sme už povedali, lepšia je situácia v okrese Stará Ľubovňa. Podľa slov prednostu OÚ Andreja Mokriša obce a právne školské subjekty nemajú zatiaľ výhrady voči procesu delimitovania. Protokol nepodpísala iba jedna ZŠ v Starej Ľubovni a v Jarabine. Ostatné subjekty si budovy a majetok už prevzali. "Zatiaľ sme sa stretli iba s výhradami voči technickému stavu školských zariadení a voči dlhom. Štát totiž podľa Zákona 416 povolil k 30. júnu čerpanie 50 percent rozpočtu, avšak najsilnejšia vykurovacia sezóna je v prvom polroku školského roka. Tým pádom narástli dlhy za energie. Starostovia a riaditelia škôl sa však nemusia obávať. Ak štát vyrovná záväzky, obce v konečnom dôsledku ešte zarobia, pretože druhý polrok nie je, pokiaľ ide o energie až taký náročný," vysvetlil prednosta.
Zatiaľ najmenej delimitačných protokolov podpísali školské zariadenia a o obce v okrese Kežmarok. Hoci mali Kežmarčania v odovzdávaní majetku obciam najlepší štart, momentálne v porovnaní s ostatnými okresmi zaostávajú. "Delimitačné protokoly sú už vyhotovené pre všetky obce. Protokol zatiaľ podpísala iba Škola v prírode Mlynčeky, ale v priebehu tohto týždňa by sme mali rozoslať ostatné protokoly do obcí a školských zariadení," tvrdí vedúci kancelárie prednostu OÚ v Kežmarku Jozef Harabín. Ten tiež poukázal na nekoncepčnosť postupu centrálnych štátnych orgánov.
Najväčšie obavy majú noví správcovia majetku s kapitolou kapitálové výdavky. V niektorých školských zariadeniach totiž prebiehajú rekonštrukčné práce. Doposiaľ však nie je jasné, odkiaľ prídu peniaze na účty obcí.
Primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek hovorí, že kým nebude jasné, kto a akým spôsobom bude rekonštrukcie a opravy financovať, delimitačný protokol nepodpíše. "V auguste sme začali na základnej škole s plynofikáciou za 3,4 milióna korún. Na stole sa nám hromadia faktúry a my nevieme, kto ich zaplatí. Firma nás nemôže donekonečna úverovať," myslí si primátor.
J. Harabín uviedol, že v tomto konkrétnom prípade, keďže ide o plynofikáciu, pôjdu peniaze cez Ministerstvo životného prostredia SR a Národnú banku Slovenska na osobitný účet mesta alebo obce. Vedúci kancelárie prednostu však zdôraznil, že pri každom školskom zariadení sa financie na kapitálové výdavky prerozdeľujú z rôznych zdrojov. "Napríklad na rekonštrukciu strechy ZŠ v Ľubici pôjdu financie z Ministerstva financií," dodal J. Harabín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.