zorganizovala Spoločnosť na ochranu vtáctva na Slovensku(SOVS). Podľa ochranárskeho manažéra tejto organizácie Pavla Kaňucha dobrovoľní ochranári v priebehu troch dní pokosili okraje a pohrabali seno na 2,1 kilometrovom úseku hrádzového systému NPR a na 1,3 km úseku prerastené vŕbové kroviny, ktoré odviezli na spálenie mimo územia rezervácie. Od jednoročného náletu krovín a burín oslobodili aj dva vtáčie ostrovy, ktoré v jari slúžia ako hniezdisko pre niektoré druhy vtákov, najmä čajky a kačice.
Hoci pôvodne účasť na tohtoročnom ornitologickom tábore prisľúbilo 15 záujemcov, nakoniec ich v rezervácii pracovalo osem. K dobrovoľným ochranárom z Vranova nad Topľou, Humenného a Michaloviec sa pridali aj niektorí pracovníci CHKO Latorica z Trebišova. Podľa P. Kaňucha niektorých záujemcov od účasti na podujatí odradilo počasie a jeho prognózy. Tohtoročný tábor aj napriek malej účasti, alebo vďaka nej, poukázal na to, že manažment NPR je možné robiť oveľa lacnejšie a s menšími negatívnymi dopadmi na vtáčie populácie než doteraz.
Ešte tohto roku, približne v polovici septembra, plánuje SOVS usporiadať ďalší tábor. V jeho programe budú menšie opravy hrádze, odstraňovanie náletových krovín na lúkach a pokusné vysádzanie trste ako kľúčovej rastliny pre hniezdenie mnohých vodných vtákov. SOVS tiež pracuje na príprave projektu, ktorého cieľom je zapojiť existujúce miestne kapacity, ako sú obce, poľovné združenia, štátne organizácie i dobrovoľníkov z okolia, do záchrany vtáčej lokality v Sennom. Jej súčasný stav je totiž veľmi zlý a ako sme už v našom denníku informovali, bez efektívnej a účinnej pomoci speje k zániku.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.