Moskve potvrdil veľvyslanec Iraku v Rusku Abbas Halaf Kunfud, príslušná dohoda o spolupráci v oblasti energetiky, chemického priemyslu a dopravy by mala byť podpísaná už v septembri. "Rusko bolo, je a bude nádejným partnerom Iraku," zdôraznil iracký veľvyslanec, ale akékoľvek podrobnosti pripravovanej dohody odmietol komentovať. "O podrobnostiach nebudem hovoriť," dodal oficiálny predstaviteľ Bagdadu v Ruskej federácii. Program už údajne prešiel pripomienkovaním jednotlivých ruských ministerstiev a teraz je v rukách premiéra Michaila Kasianova.
Rokovania s Bagdadom ruské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo s tým, že Moskva bude rešpektovať existujúce sankcie OSN proti Iraku. Ruská diplomacia ani úrad ruskej vlády ale nespresnili, v akom štádiu sa príprava dohody s Irakom nachádza. Ruskí experti vyslovili vážne pochybnosti o schopnosti Iraku platiť za spoluprácu s Ruskom a prikláňajú sa k tomu, že dohoda o spolupráci v rozsahu 40 miliárd USD má zmysel len v prípade zrušenia medzinárodných sankcií OSN. Irak navyše už dnes dlhuje Rusku osem miliárd dolárov.
Podľa analytikov sa Irak v čase hroziaceho útoku USA snaží získať Rusko ako nového spojenca a motivovať Moskvu, aby sa v OSN pokúsila zrušiť sankcie proti režimu Saddáma Husajna. Obdobný postup zvolil Bagdad aj v polovici 90. rokov. Ruskí analytici sú presvedčení, že iracké lákanie Moskvy v podobe mnohomiliardových kontraktov nebude účinné z politických a ekonomických dôvodov. Moskva je znepokojená vyzývavými krokmi Saddáma Husajna, ktorý odškodňuje rodiny palestínskych teroristov-samovrahov a naďalej odmieta snahu OSN vyslať do krajiny medzinárodných zbrojných inšpektorov. Pre Rusko, ktoré je závislé na predaji vlastnej ropy a cenách na svetových trhoch, by prípadné zvýšenie predaja irackej ropy nebolo výhodné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.