vplyvom životných okolností dostávajú do stavu hmotnej núdze a na druhej strane je tu ďalšia, oveľa početnejšia skupina rodín, ktoré sú v rovnakej pozícii už roky a dobrovoľne. Zákon o sociálnej pomoci však podľa stanovených noriem chráni obe skupiny rovnako.
Čísla vždy hovoria jasnejšou rečou, preto nás zaujímalo, koľko finančných prostriedkov vyplatil svojim klientom v ostatných dvoch rokoch odbor sociálnych vecí na Okresnom úrade v Prešove. Ako sme sa od vedúceho spomínaného odboru Jozefa Dobroviča dozvedeli, ide o neuveriteľných 727 miliónov 459 tisíc korún.
"Rozsiahlu pomoc v rámci štátnej rodinnej politiky sme poskytovali pri riešení životných udalostí jednotlivcov, alebo rodín. Cez štátne rodinné dávky sme vyplatili 243,5 milióna korún, ale sú aj iné formy sociálnych príspevkov. Mimo dávok sociálnej pomoci sme v roku 2000 mali výdavky za 111,5 milióna a vlani za 132 miliónov korún," uviedol J. Dobrovič. Pripomenul, že finančne náročné sú najmä kompenzácie pre telesne ťažko postihnutých občanov. Výdavky cez tieto príspevky sa za dva roky pohybovali okolo 276,5 milióna korún.
Nie je žiadnym tajomstvom a analýza stavu rodiny v súčasnej spoločnosti to aj potvrdzuje, že sa čoraz vypuklejšie prejavuje narušenie základných funkcií rodiny. Najmä v zaopatrovacej a výchovnej funkcii, čo ovplyvňuje vysoká nezamestnanosť a zlé ekonomické postavenie rodín. V mnohých prípadoch však ide o neochotu občanov riešiť hmotnú a sociálnu núdzu a doslova sa spoliehajú na štát.
"Oddelenie sociálno-právnej ochrany, prevencie a služieb riešilo za spomínané obdobie problém v 9 829 rodinách a práca s nimi nie je jednoduchá. Za problémom sa často skrývajú ťažkosti s vymáhaním výživného, trestné činnosti detí a mládeže, riešenie partnerských vzťahov a s tým súvisiace riešenie otázok bývania rodín v hmotnej núdzi," vysvetlil. Faktom je, že zákony a ich novelizácie neriešia ani pružne ani efektívne všetky problémy rodín. Napríklad bývanie. Niekedy je pre tieto rodiny takmer nemožné zaplatiť nájomné a príspevok na bývanie, ako špeciálna dávka neplní svoj pôvodný účel. A výsledok? Rodiny strácajú strechu nad hlavou a o maloleté deti sa musí znova postarať štát. Umiestňovanie v náhradnej rodinnej starostlivosti dlhodobo finančne poddimenzovanej neznamená úľavu pre štát a pre deti už vôbec nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.