(na obr.) včera na stretnutí s novinármi skonštatoval, že téma obnovy Kalvárie je dosť spropagovaná a rozšírená medzi ľuďmi.
"Nedotýka sa len nás veriacich a vyslovene rímskokatolíkov, ale aj ostatných Prešovčanov a návštevníkov mesta, ktorí radi chodia na Kalváriu."
15. septembra bude na Kalvárii odpustová slávnosť, dekan Stolárik by rád videl do tohto času opravený hlavný kostol, ktorý by mohol byť počas odpustu posvätený.
"Komplex Kalvárie je dosť rozsiahly, preto sme v poslednom čase sústredili pozornosť na kostol Povýšenia sv. kríža, aby sa zaskvel v plnej kráse. Ostatné kaplnky budú predmetom nášho záujmu v priebehu budúceho roka."
Problematická je Kaplnka sv. schodov, ktorá spadla. V 18. storočí, keď mesto Prešov prichýlilo utekajúci kniežaciu rodinu Radziwilowcov z Poľska, oni z vďaky nechali postaviť túto kaplnku. Potomkovia kniežacej rodiny sa vlani ozvali, prejavili záujem, no predpokladané náklady jej rekonštrukcie sú 1,7 milióna korún.
Vážnym problémom Kalvárie sú vandali. Schádzajú sa v priestoroch "vodárky" a podľa našich informácií sú v súčasnosti medzi nimi aj traja praktizujúci satanisti, ktorí programovo ničia cirkevné a kultúrne pamiatky na Kalvárii. Na vandalov sme sa opýtali S. Stolárika.
"Je to pravda. Ak ďakujem všetkým Prešovčanom za pomoc, tak ich zároveň prosím, aby mali súcitenie s týmto miestom," uviedol dekan s tým, že o tomto probléme už rokoval s políciou i primátorom. "Niektoré veci sa podarilo odstrániť, ale obávam sa, či sa bude dať predísť všetkým veciam. Osobne by som bol veľmi rád."
Na rekonštrukciu pamiatok na Kalvárii dostal farský úrad 250-tisíc korún z fondu Pro Slovakia. Prešovčania zároveň robili zbierky v kostoloch, mimo františkánov. Vo veľkom kostole sa vyzbieralo cez päťdesiattisíc, jezuiti dvanásťtisíc, priamo na Kalvárii 2700 korún. Podľa S. Stolárika "tieto sumy môžu byť považované za priemer mesačných zbierok".
Svoju politickú polievočku si na včerajšom stretnutí prihrial aj kandidát KDH na primátora Prešova Stanislav Kahanec. Farskému úradu odovzdal symbolický šek na 50 632 korún (plus prisľúbil ďalšie tri tisícky) zo zbierky, ktorá sa robila počas koncertu Prešov - náš domov.
"Je to určite kvapka v mori, ale ak to aspoň trochu pomôže, budem rád." Dekan Stolárik poďakoval za dar a zároveň sa pousmial, že ide o odškodné za koncert, keďže "nám až nábytok poskakoval".
V týchto dňoch sa príspevky z politických mítingov môžu množiť.
"Nemožno vylúčiť niečo také. Ja by som však im všetkým povedal, aby takéto zbierky robili aj počas celého volebného obdobia," uviedol dekan Stolárik, ktorý na margo svojej politickej orientácie poznamenal: "Myslím, že mi nikto nebude vyčítať ako občanovi a kňazovi, že sa prikláňam ku kresťanskej demokracii."
Cirkev podľa jeho slov nepreferuje žiadny konkrétny politický subjekt. Pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska pred voľbami bude čítaný 8. septembra. Ako zdôraznil, v týchto listoch sa doposiaľ vždy vyzdvihovali kresťanské hodnoty, ale nikdy nie konkrétna politická strana.
Predsedníčka SNS Anna Malíková, ktorá sa považuje za kresťanskú političku, nedávno vyhlásila, že krok Slovenského červeného kríža, ktorý vyhlásil zbierku na pomoc obetiam povodní v ČR, je protislovenský. Dekan s takýmto postojom jednoznačne nesúhlasí, čo vyjadril slovami: "V Krakove svätý otec ďakoval všetkým, ktorí pomáhajú núdznym na celom svete a konkrétne menoval aj povodne v Čechách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.