koncom minulého týždňa. Zostalo im okolo 50 nepozbieraných hektárov pre nedozretie obilia. Žatvu by ukončili aj skôr, ale prekážkou bolo počasie. Do konca žatevných prác im chýbali len tri dni, ale pre dažde stáli dva týždne. Priemerná úroda je oproti minulému roku vyššie o 0,2 tony z hektára a dosiahla výšku skoro 3,6 ton z hektára.
Vranovskí poľnohospodári nie sú s ňou však príliš spokojní. "Čakali sme oveľa viac. Predpokladali sme priemernú úrodu okolo štyroch ton z hektára. Dvakrát nás postihlo krupobitie a úroda jačmeňa aj repky išla dole," uviedol pre náš denník riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Vranove nad Topľou Jozef Voľanský. Najväčšími pestovateľmi obilnín v okrese Vranov nad Topľou sú poľnohospodárske družstvá Vranov nad Topľou, Sačurov a Sečovská Polianka. Tie, spolu s ďalšími troma podnikmi, dosiahli úrodu okolo štyroch ton z hektára a roľnícke družstvo v Dlhom Klčove, ktoré síce nepestuje obilie na veľkej ploche, skoro 4,8 ton z hektára.
Najviac sa dažde a krupobitie odzrkadlili na úrode repky ozimnej, u ktorej poľnohospodári vranovského regiónu dosiahli priemernú úrodu len 1,76 tony z hektára. "Zrezalo ju krupobitie, ktoré nás postihlo dvakrát. To prišlo pred zberom úrody. Zasiahnuté plochy boli poistené a v niektorých lokalitách sa škody zúčtovávajú až do výšky 80 percent."
Ináč by úroda bola cez dve tony z hektára. Odber repky majú poľnohospodári regiónu zabezpečený zmluvne zabezpečený s Palmou Bratislava, ktorá vykupuje úrodu za zhruba osemtisíc korún za tonu plus príplatky za kvalitu a čistotu dodanej repky. V postupe zástupcov Palmy zrejme ide o určitý cenový posun, pretože v súvislosti s pestovateľmi tejto plodiny z prešovského regiónu sme písali o Palme ako o výkupnej organizácii, ktorá ponúka najnižšie ceny. Len okolo 7 600 korún za tonu.
Poľnohospodári z Vranovského okresu majú však iný problém. Akcie vranovského Poľnonákupu odkúpila iná spoločnosť a zatiaľ tu nikto neprevzal od pestovateľov žiadne obilie. "Sú tam len čierni šerifovia a psy. Všetko je zatvorené. Zmluva na verejný sklad bola pripravená s Intervenčnou agentúrou a teraz sa tam nedohovoríme s nikým," posťažoval sa J. Voľanský. Situácia je zlá hlavne u súkromne hospodáriacich roľníkov. "Obilie majú po pivniciach a kdekade a môže dôjsť k poškodeniu jeho kvality." Lepšie sú na tom poľnohospodárske družstvá, ktoré sklady majú, ale obilie aj vyvážajú do verejných skladov v Parchovianoch a niektorí sa dohodli aj s prešovským Poľnonákupom. Postup nových majiteľov vranovského Poľnonákupu je ťažko vysvetliteľný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.