Národnom parku (NP) Muránska planina v Revúckom okrese.
Ako povedal Ervín Hapl zo Správy NP, miestni Rómovia robia na čučoriedky, drienky a brusnice hotové nájazdy. Oberajú tak o potravu najmä medvede. Hoci zatiaľ k ich príchodom k ľudským obydliam nedošlo, šelmy sa sťahujú do nižšie položených častí planiny. Keďže pracovníci NP sami na kontroly nestačia, pomohli by len akcie v súčinnosti s políciou.
"Keď ich stretnem v húfoch, ako idú za lesnými plodmi, upozorním ich na dôsledky. Niektorí reagujú agresívne, iní odídu. Len čo však zmizneme z dohľadu, vrátia sa späť". Legislatíva umožňuje zbierať plody bez obmedzenia. Jedinou možnosťou je, že lesníci využijú zákonné právo a zakážu vstup do vybraných lokalít. Je však otázne, kto by to kontroloval. Na Muránskej planine došlo v minulosti k niekoľkým bezprostredným stretnutiam medveďa s človekom. "Išlo hlavne o lesných robotníkov, nie turistov," upresnil E. Hapl.
Strety s medveďom nevylučujú odborníci ani v ďalších atraktívnych oblastiach Revúckeho okresu, ako je okolie Mokrej Lúky, Ratkovej, či v severných častiach územia. "Podľa posledného sčítania žije v okrese v priemere asi 35 medveďov. Hoci vďaka prikrmovaniu majú potravy dosť, kvôli zberačom sú stresovaní a vytláčaní zo svojich prirodzených teritórií. Tento zberačský boom spôsobuje problémy," uviedol vedúci oddelenia lesného hospodárstva a poľovníctva Okresného úradu v Revúcej Miroslav Juríček.
Medveď už stihol v niektorých oblastiach Revúckeho okresu roztrhať ovce a zničiť včelíny. Väčšie škody ako medvede však v okolí Revúcej napáchali ľudia.
V minulých mesiacoch mali totiž ochranári problémy s odchytávaním srnčiat, jelenčiat a dančej zveri miestnymi Rómmi. "V južnej časti okresu sa náramne rozmnožili. Tohto roku sme však zaregistrovali už osem prípadov, kedy Rómovia zobrali mláďatá domov. Chovali ich ešte dva, tri dni a potom ich zarezali a zjedli," poznamenal M. Juríček. Zopár kusov sa lesníkom podarilo zachrániť.
O probléme so zberačmi vedia svoje aj lesníci v Rožňavskom okrese. Evidujú porušovanie zákona najmä vjazdmi autami do hlbokého lesa. "S 10- až 15-kilovými nádobami plnými lesných plodov predsa nepôjdu dole pešo...," ozrejmil praktiky zberačov Ivo Štyvar z odboru pozemkového, pôdohospodárstva a lesného hospodárstva Okresného úradu v Rožňave. "Medvede, ktorých je podľa odhadov v okrese asi 20, trpia nedostatkom potravy. Keď táto móda neprestane, predpokladám, že pôjdu pre potravu k ľuďom a nedá sa vylúčiť, že ich napadne". Najbohatšie na spomínané šelmy sú lokality okolo Rejdovej a Dobšinej.
Človeka v Gemeri zatiaľ medveď nenapadol, avšak M. Juríček hubárom radí, "aby boli v lese hlučnejší a nechodili v ňom osamote. Je dobré vyhýbať sa holorubom, kde by mohli byť medvede, či diviaky. Tie na svoju prítomnosť upozornia fučaním. Nebezpečná je matka s malými prasatami. Vtedy je lepšie odísť".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.