Stalo sa tak v posledný deň zasadania parlamentu v druhom volebnom období.
Ide o historický okamih, na ktorý sme čakali 10 rokov, uviedol v slávnostnom príhovore Migaš. Dubčeka zaradil k moderným prorokom 21. storočia, ktorým sa konečne stal aj doma. Popri Michalovi Miloslavovi Hodžovi, Vladimírovi Clementisovi, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Štefanovi Osuskom ho označil za najvýznamnejšiu osobnosť slovenskej histórie. Vysoko ocenil, že Dubček vyznával a žil víziu pravdy, čo podľa neho potvrdzuje aj jeho konanie v roku 1968. Poslancov v tejto súvislosti upozornil, že by si z jeho konania mali brať príklad.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda považuje Dubčeka nielen za politika európskeho formátu, ale aj za významnú osobnosť slovenských dejín. Na slávnostnom akte sa zúčastnila aj hlava štátu Rudolf Schuster a prvý slovenský prezident Michal Kováč s manželkou.
Bustu Alexandra Dubčeka, vysokú zhruba meter, vytvorila akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová. Na diele ďalej spolupracovali akademický sochár Marian Balážik, Ladislav Sabo, architekti Ľudovít Jendreják a Peter Puškár. Pamätník tejto významnej osobnosti slovenského národa po prvý raz odhalili v roku 1993 v Bologni, ďalší bol umiestnený v španielskom Madride, v Parku Európy v Ríme a v Čechách neďaleko Humpolca, miesta, kde havaroval. Námestie pred budovou slovenského parlamentu pomenovali po Dubčekovi v novembri minulého roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.