správcu konkurznej podstaty spoločnosti Horizont Slovakia a. s. v konkurze JUDr. Vladimíra Bajtoša.
Členovia strany združujúcej veriteľov skrachovaných nebankoviek Horizont a B.M.G. Invest včera totiž okrem iného informovali o svojich podozreniach z ďalšieho tunelovania týchto firiem, ktoré však nemajú ako dokázať. Okrem iného sa zmienili o tom, že firmy ďalej zamestnávajú veľké množstvo zamestnancov a ich platy sa pohybujú v rozpätí od 50 do 100 tisíc mesačne.
Pri Horizonte na správu majetku dohliada súdom určený správca konkurznej podstaty. Čo sa týka spoločnosti B.M.G. Invest, konkurz kvôli opakovaným námietkám ešte vznesený nebol, bol však už určený predbežný správca konkurznej podstaty.
Ako je to teda so stavom zamestnancov od vyhlásenia konkurzu v spoločnosti Horizont, na to sme sa opýtali správcu konkurznej podstaty JUDr. V. Bajtoša:
"V čase vyhlásenia konkurzu Horizont zamestnával 180 až 190 ľudí. V súčasnosti je v pracovnom pomere už len asi 60 z nich, aj to polovica je vo výpovednej lehote, keďže neprijali ponúknuté rozviazanie pracovného pomeru dohodou. V žiadnom prípade nie je pravdou, že by poberali mesačné mzdy na úrovni 50 až 100 tisíc korún. Platy upravuje zákon o konkurze a vyrovnaní, pohybuje sa v rozpätí od 10 do 16 000 korún hrubej mzdy s výnimkou riadiacich zamestnancov, kde plat môže ísť až do výšky 20 000 korún hrubej mzdy."
Naposledy sme v našich novinách v súvislosti s Horizontom písali o situácii v jednej z jej dcérskych spoločností, stávkovej kancelárie Gól, kde bude pravdepodobne vyhlásený konkurz. Vyplýva to z výsledkov uskutočneného auditu. V tejto súvislosti sme sa JUDr. Bajtoša opýtali, či prebiehajú audity aj v ďalších dcérskych spoločnostiach a aká je v nich situácia.
"Audity sa vykonávajú priebežne vo všetkých dcérskych spoločnostiach, ktoré sú čo len trošku významné. Osobitný správca skúmal situáciu aj v zahraničných dcérskych firmách. Zhruba na 30-percentný výkon ďalej prevádzkuje svoju činnosť výrobňa nealko nápojov v Chorvátsku, monitorujeme tiež situáciu v anglickej spoločnosti Marshall, ktorá vyrábala autobusy. Mnohé dcérske spoločnosti už boli umŕtvené pred vyhlásením konkurzu na materskú spoločnosť, iné len prenajímajú majetok. Niektoré dcéry ako samostatné právne subjekty, napríklad predajňa automobilov značky Hummer či poisťovňa Tatra, naďalej vyvíjajú činnosť."
Ako dodal správca konkurznej podstaty, zatiaľ nedošlo k odpredaju žiadneho majetku, vyplácajú sa len mzdy zamestnancov. Spis týkajúci sa konkurzného konania spoločnosti Horizont je momentálne kvôli vznesenému odvolaniu na Najvyššom súde SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.