Bernát.
Po rokoch presviedčania zodpovedným námestníkom Jozefom Filasom, že terajší systém prideľovania je maximálne transparentný a o všetkých uvoľnených bytoch sa rozhoduje na verejne prístupnom dispečingu, sa zo správy dozvedáme, že obecné byty odmietnuté tzv. družstevníkmi z Lunika IX (mesto sa zmluvne zaviazalo, že im poskytne náhradné byty za primátorovania Schustera)sa rozdávali neuveriteľným spôsobom.
"O prideľovaní týchto obecných bytov NEROZHODOVALA KOMISIA ANI DISPEČING. O OPODSTATNENOSTI PRIDEĽOVANIA OBECNÝCH BYTOV (NIE SOCIÁLNYCH!) ROZHODOVAL SOCIÁLNY REFERÁT. Z evidovaných žiadateľov o byt PRACOVNÍCI SOCIÁLNEHO REFERÁTU VYBERALI ŽIADATEĽOV PODĽA VLASTNEJ ÚVAHY a návrhy predkladali na schválenie námestníkovi primátora. PREDPISY NA USPOKOJOVANIE ŽIADOSTÍ O PRIDELENIE BYTU NEBOLI SPRACOVANÉ A SCHVÁLENÉ. Žiadateľ o pridelenie bytu vyplňoval dotazník k žiadosti, ktoré vo viacerých prípadoch neboli vyplnené úplne, CHÝBALI NAJMÄ ÚDAJE, V AKÝCH PODMIENKACH DOTERAZ BÝVAL. Spisové obaly klientov na obecný byt obsahujú žiadosť klienta, oznámenie BPMK o uvoľnení bytu a dotazník k žiadosti. INÉ DÔKAZOVÉ MATERIÁLY O NUTNOSTI, POTREBE ŽIADATEĽA O BYT spisový obal obsahuje LEN V OJEDINELÝCH PRÍPADOCH," dozvedáme sa zo správy kontrolóra, ktorú dnes na zasadnutí zastupiteľstva prerokujú mestskí poslanci.
Uvedeným spôsobom boli predložené návrhy na vystavenie nájomných zmlúv pre žiadateľov na sociálnom referáte a predložené na zasadnutie vedenia mesta Košice.
"PORADOVNÍKY UCHÁDZAČOV O OBECNÝ BYT NIE SÚ SPRACOVANÉ. PODKLADY A ODÔVODNENIE JEDNOTLIVÝCH PRÍPADOV UVEDENÉ NÁVRHY NEOBSAHUJÚ. Zápisnica zo zasadnutia vedenia len berie na vedomie pridelenie konkrétneho bytu. Napríklad záznam z dispečingu zo dňa 26. 9. 2000 takýmto spôsobom rozhoduje o dvoch bytoch, zo dňa 6. marca 2001 o dvoch bytoch, zo dňa 6. 4. 2001 o jednom byte, zo dňa 4. 12. 2001 o šiestich bytoch, zo dňa 5. 2. 2002 o troch bytoch a 19. 3. 2002 o troch bytoch. ÚPLNOSŤ PREDLOŽENÝCH ZÁZNAMOV NIE JE KONTROLOVATEĽNÁ, NAKOĽKO NIE SÚ ČÍSLOVANÉ," konštatuje kontrolór v časti správy venovanej kontrole spôsobu prideľovania obecných bytov.
Je nutné doplniť, že obecné byty nie sú sociálne, po uzavretí nájomnej zmluvy môže nájomca okamžite požiadať o prevod do vlastníctva a odkúpiť byt za smiešnych dvesto korún za meter štvorcový do vlastníctva.
Preto by poslanci a vo vlastnom záujme aj zodpovedný námestník primátora Jozef Filas mali na zastupiteľstve rozhodne žiadať kontrolóra, resp. uskutočniť poslanecký prieskum a skontrolovať každučkú nájomnú zmluvu, ktorou boli prideľované obecné byty. Zistiť, kto tieto byty dostal, či bol vedený na sociálnom referáte, či jeho bytová situácia bola naozaj vážna a či vôbec pridelený byt obýva, alebo ho už ďalej predal. Mali by zároveň zistiť, či tým, že sa zápisnice nečíslovali, nemohlo dôjsť k úniku bytov, ktoré sa síce pridelili, ale niet o nich záznam, a tak sa nedajú skontrolovať.
Inak sa totiž nevyvrátia podozrenia, že netransparentný systém prideľovania fungujúci de facto na dvoch ľuďoch - vedúcej sociálneho referátu a námestníkovi primátora - bez poradovníka, pravidiel a číslovania zápisníc nebol živnou pôdou pre šafárenie s mestskými bytmi.
Okamžite by sa mali pripraviť pravidlá a poradovníky, do procesu prideľovania bytov by mala vstúpiť komisia poslancov, keďže bývalí majitelia družstevných bytov sú už vyriešení a byty sa začnú uvoľňovať aj po neplatičoch, ktorým končia výpovedné lehoty.
V tomto meste nemá nikto nárok na pridelenie, resp. darovanie obecného bytu (pozor nie sociálneho, malometrážneho, či bezbariérového) a preto by tieto byty malo mesto, vlečúce na chrbte batoh 1,5-miliardového dlhu predávať na dražbách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.