informácií z kruhov vlády sa z dlhov Ruskej federácie odpíše 460 miliónov USD pri výnosnosti v priemere viac ako 30 percent.
Deblokácia by mala sprostredkovať nemenovaná ruská banka a česká firma FID Group, ktorú si pre transakciu vybrala ruská strana. V materiáloch, ktorý zatiaľ nie je sprístupnený pre verejnosť, zaujala vláda viacero pripomienok.
Deblokácie ruského dlhu realizovala SR doteraz na základe medzištátnej dohody z roku 1994, ktorú dnes kabinet svojim verdiktom revidoval. Výška ruského dlhu voči SR dosiahla na konci minulého roku 1,112 miliardy USD, tento rok sa má v rámci hotovostných deblokácií z tejto sumy odpísať 230 miliónov USD a v rámci dovozov tovarov ďalších 137 miliónov USD.
Podľa vládou prijatého materiálu by sa malo deblokovať v hotovosti ďalších zhruba 50 percent dlhu Ruskej federácie. Hlasovanie členov vlády v prípade zmeny spôsobu deblokácií nebolo podľa dostupných informácií jednohlasné, návrh však podporila podstatná väčšina 20-členného kabinetu.
"Transakcia je bezpečná. Slovensko prevedie svoju pohľadávku na ruskú banku až potom, keď peniaze za ňu budú už na účte," vysvetlil štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. Podľa neho žiadna iná krajina nedosiahla pri finančných deblokáciách lepší výnos ako SR. Ako príklad uviedol Českú republiku, ktorá deblokovala za 22,5 a Nemecko za 6,5 percenta.
Podľa ministra financií Františka Hajnoviča sa peniaze z finančnej deblokácie použijú pravdepodobne na zmiernenie výpadkov príjmov štátneho rozpočtu. O presnom použití však rozhodne vláda až neskôr. Hoci šéf rezortu financií považuje transakciu za dobre pripravenú a výnos za adekvátny, vo vláde dnes za finančné deblokácie nehlasoval. Odôvodnil to tým, že vláda neprijala návrh SDĽ, aby minister financií vycestoval do Moskvy a dorokoval detaily tejto operácie.
Minulú stredu minister spravodlivosti Ján Čarnogurský na vláde vetoval návrh ministerstva financií na zmenu spôsobu riešenia zadlženosti RF voči SR. Čarnogurský odôvodnil uplatnenie veta tým, že navrhovaná forma deblokácií podstatnej časti dlhu a najmä výnosnosť deblokácií by bola nepriaznivejšia ako doteraz. Ďalším dôvodom boli informácie o tom, že spoločnosť, prostredníctvom ktorej sa táto deblokačná operácia mala uskutočniť, resp. funkcionári tejto firmy v iných krajinách, najmä v ČR, dlhujú väčšie sumy peňazí.
F. Hajnovič sa však domnieva, že podmienky v návrhu pri zohľadnení alternatívnych súčasných možností deblokácií sú pre SR výhodné. "Podľa MF je tiež navrhovaná spoločnosť, ktorej štát už služby využil, ako sprostredkovateľ bezpečná, keďže peniaze z predchádzajúcich deblokácií štát dostal na účet," uviedol Hajnovič. Zároveň nepovažuje niektoré argumenty v prospech tovarových deblokácií za celkom presvedčivé.
Autor: špa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.