týždňoch snažili, aby sa tou 19-tou krajinou stalo Slovensko, minimálne do volieb sa to nestihne. Vláda sa touto právnou normou predloženou ministrom práce a sociálnych vecí Petrom Magvašim odmietla už tri razy zaoberať.
Podľa premiérových slov P. Magvaši nepredložil požadovanú analýzu sociálneho zákonníka a preto sa nedostane na rokovanie vlády. Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš zas tvrdí, že si prijatie EZSZ nemôžeme dovoliť kvôli vysokému deficitu verejných financií. Opačný názor má šéf SDĽ P. Koncoš, ktorý si myslí, že za nesúhlasom pravicových vládnych strán s podpísaním zákonníka stoja snahy I. Mikloša siahnuť na sociálne dávky a finančné prostriedky pre poľnohospodárov.
Zákonník by garantoval dávky všetkým občanom, ktorí sa dostanú do sociálnej siete nie vlastnou vinou. Oproti súčasnému stavu by sa napr. asi o 10 percent zvýšil materský príspevok a podpora v nezamestnanosti by stúpla o 1 percento. K (ne)možnosti pristúpenia našej krajiny k európskej sociálnej charte sa rôznia aj názory niektorých východniarskych poslancov NR SR.
"Podľa Dzurindu a Mikloša si Slovensko nemôže nič dovoliť. No nečudujem sa, ich myslenie siaha len do roku 1998, ďalšie štyri roky tu už akoby ani neboli. Nevidím dôvod, prečo by sociálny zákonník nemal byť prijatý. Keby sa o tom teraz hlasovalo, zdvihol by som zaň ruku. Podľa mňa ide len o politickú záležitosť, lebo pán Mikloš nemá absolútne žiaden záujem rozprávať o veciach, v ktorých sa vyskytuje slovko sociálne. Prečo ostatné normy platné v krajinách EÚ chceme prijať a túto nie," pýta sa poslanec za HZDS Alojz Engliš.
Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru NR SR Ladislava Orosza (SDA) mal byť EZSZ prijatý už v tomto volebnom období. Hoci aj súčasná platná sociálna legislatíva zakotvuje pre občanov určité práva, EZSZ by zabezpečil ich stopercentnú účinnosť. "Ako medzinárodná zmluva by mala prioritu pred našimi zákonmi, ktoré by sa tak nemohli svojvoľne meniť. Ja osobne som podpísal aj petíciu za jeho prijatie. Pre mňa je preto nepochopiteľné, prečo to pán Magvaši ešte nepredložil dôkladne pripravené na zasadnutie vlády. Stále si myslím, že je ešte čas to predložiť na zasadnutie vlády a potom aj do parlamentu, ale stihne sa to zrejme až po voľbách. Podľa mojich informácií by ratifikáciou tohto zákonníka nevznikli nejaké veľké zmeny v sociálnej legislatíve. Aj preto si nemyslím, že výhrady pána Mikloša k údajným veľkým nárokom na štátny rozpočet sú opodstatnené."
Poslanec SMK Lászlo Köteles síce proti prijatiu EZSZ v podstate nenamieta, no v súčasnosti to preňho neprichádza do úvahy. "Snahu SDĽ považujem len za vytĺkanie politického kapitálu pred voľbami. Zákonník predkladal minister Magvaši, ktorý je žiaľ populista a nie odborník. Možno aj preto vo vláde EZSZ tak dopadol... Žiaľ aj situácia je taká, že momentálne si to slovenská ekonomika nemôže dovoliť. Preto by aj naši ministri alebo poslanci s tým nesúhlasili. V budúcom volebnom období by sme však o tom mali hovoriť. Verím, že na ministerstve už bude kompetentnejší človek ako napríklad naša E. Bauer a keď na tom bude lepšie aj ekonomika, nebudem mať nič proti jeho schváleniu."
Poslankyňa kresťanských demokratov Mária Sabolová si nemyslí, žeby sa tak dôležitá a závažná právna norma mala schvaľovať presne na konci volebného obdobia. Preto je aj celkom rada, že ju vláda neprijala tak narýchlo, ale že prejde do nevybavenej agendy tej budúcej. "Pán minister ho mal predložiť omnoho skôr a kvalitnejšie spracovaný. Bola som proti tomu, aby sa prijala teraz, lebo by to prinieslo viac škody ako úžitku. Ak prijmeme túto chartu, na začiatku budúceho volebného obdobia, bude aspoň kvalitne pripravená. Avšak ešte predtým ako sa to dostane do vlády alebo parlamentu by sme mali presne vedieť, koľko financií nás bude stáť jeho schválenie. Momentálne na to asi naozaj nemáme finančné prostriedky, a tak by sme už teraz mali pouvažovať na to, kde ich zoberieme. Ak to budeme vedieť, aj ja by som tento zákonník podporila," dodala poslankyňa M. Sabolová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.