zálohu. Poslanci totiž na svojej poslednej schôdzi znova schválili environmentálny zákon o obaloch a odpadoch z obalov, ktorý pred časom vetoval prezident Schuster.
Nerecyklovateľné sú napríklad plastové fľaše od nealko nápojov, tégliky od jogurtov či polystyrén z balenia televízora. "Spotrebiteľ zaplatí len pri prvej kúpe jednu zálohu s tým, že pri ďalšom nákupe môže obaly vrátiť na výmenu," vysvetľuje ministerstvo životného prostredia.
Podľa tohto scenára by to v praxi vyzeralo tak, že pri rodinnom nákupe raz do týždňa donesú ľudia do obchodu na výmenu všetky obaly z výrobkov, ktoré počas týždňa spotrebovali. Ak nie, budú musieť zaplatiť pri ďalšom nákupe novú zálohu za obaly. Tento zákon považujú ekonómovia za jeden z najprísnejších v celej Európe.
Ministerstvo životného prostredia, paradoxne, tvrdí, že 'zelený' zákon pomôže ľuďom. "Dnešný stav je taký, že občan nakupuje najmä nápoje v jednorazovom obale. Za tento obal zaplatí. Po použití sa obal stane odpadom a za jeho zneškodnenie musí komunálny poplatok znova zaplatiť občan. Výrobca takýchto obalov nenesie žiadnu zodpovednosť, všetko hradí občan," obhajuje potrebu nového zákona ministerstvo.
V dôvodovej správe k zákonu sa píše, že nový zákon vytvára predpoklady na nakladanie s triedeným odpadom, upravuje požiadavky na vlastnosti obalov a obalových materiálov, ich zloženie a označovanie, povinnosti právnických a fyzických osôb pri ich používaní. Údajne rieši aj zhodnotenie a recykláciu obalov.
Príprava tohto zákona trvala podľa hovorkyne ministerstva životného prostredia Kataríny Kubikovej "niekoľko rokov a podieľali sa na nej nielen odborníci z ministerstva, ale aj zástupcovia priemyslu a mimovládne organizácie". Prijatie tohto zákona má vraj zabezpečiť vyššie percento recyklácie odpadu, čo je jednou z podmienok nášho prijatia do Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.