včera na stretnutí s novinármi zdôraznil rektor PU Karol Feč, za vznikom stojí tímová práca ľudí v regióne bez rozdielu príslušnosti k politickým stranám. Neskrýval ani fakt, že proces prípravy ovplyvňovala nepriazeň niektorých skupín ľudí.
Napokon, hoci menovaná pracovná skupina odporučila vznik fakulty, veľká akreditačná komisia sa dodnes nevyjadrila kladne. Odporučila len vznik katedry. Napriek tomu akreditácia platí, fakulta vznikla a jej opodstatnenosť potvrdili funkcionári na najvyššej úrovni aj senát PU. "V týchto dňoch sa intenzívne pracuje na spustení nového školského roku formou bakalárskeho štúdia v odboroch pôrodná asistencia a ošetrovateľstvo," uviedol rektor.
Poverenou dekankou sa stala súčasná riaditeľka Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) v Prešove Anna Eliášová. Poznamenala, že Prešovu sa podarila veľká vec napriek mnohým neprajníkom. Najmä preto, že bakalárske štúdium a diplom absolventov bude uznávaný v Európskej únii.
Hoci pracovníci SZŠ nemali tento rok prázdniny a odviedli množstvo práce pri organizácii začiatku nového školského roku, keďže prvoročiaci začnú s výukou ešte v priestoroch SZŠ, vynaloženú námahu považujú za správnu vec. "Prijímacie skúšky sa uskutočnia 10. septembra tak, ako nám to ukladá vysokoškolský zákon. Mali by sme prijať 120 prvákov a druháci z pomaturitného štúdia budú následne po splnení všetkých podmienok pokračovať v štúdiu," konštatovala poverená dekanka. Na otázku, koľko prihlášok zatiaľ evidujú, odpovedala, že ich je zhruba sto, ale prichádzajú ďalšie. Vzhľadom na to, že je leto, boli prijímačky vypísané v napätom termíne.
Ak majú šancu aj druháci, zaujímalo nás, čo bude s terajšími tretiakmi, zvlášť, ak sa učebné osnovy nemenia. "Podľa kritérií EÚ študenti musia mať v bakalárskej forme trojročné pomaturitné štúdium, kde majú 4 600 hodín a z toho najmenej polovicu praktického vyučovania. Dáme šancu aj terajším tretiakom, ale s tým, že znova nastúpia do prvého ročníka, po splnení podmienok postúpia do druhého, ale nemôžeme im uznať tretí ročník. Teda, ak budú chcieť oželieť 1,5 roka štúdia, dáme im šancu," vysvetlila A. Eliášová.
V utorok minister zdravotníctva Roman Kováč podpísal zriaďovaciu listinu a od 1. septembra sa teda Nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove stane fakultnou nemocnicou. Poverený riaditeľ Peter Biroš pri tej príležitosti pripomenul prácu bývalého riaditeľa Jána Sidora a ďalších kolegov v prípravnom procese. "Keď minister podpisoval zriaďovaciu listinu, tešil sa spolu s nami," podotkol a dodal: "V nadväznosti na to, že bakalárske štúdium pobeží už v tomto školskom roku, čaká nás teraz práca pri zriaďovaní štyroch základných katedier. Čoskoro vymenujeme vedúcich pracovníkov, aby výuka vo fakultnej nemocnici mohla bežať nerušene."
Pôjde o katedru chirurgie, pediatrie, interného lekárstva a gynekologicko-pôrodnícku katedru. Nebudú prijímať nových pracovníkov, ale katedry obsadia skúsenými odborníkmi spomedzi zamestnancov NsP. Niektorí z nich potom prejdú pod školstvo, ale to bude jasnejšie až po konštituovaní senátu fakulty zdravotníctva.
Na otázku, akým prínosom bude vznik fakultnej nemocnice pre región, P. Biroš odpovedal: "Čo sa týka ekonomického prínosu, zmluvy so zdravotnými poisťovňami budú na inej úrovni ako doteraz, teda náklady na lôžka a výkony na ambulanciách sa budú počítať podľa iných koeficientov. Nehovoriac o tom, že prostriedky zo štátneho rozpočtu na prístrojové vybavenie budú tiež na inej úrovni."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.