nositeľ ceny Franza Kafku, člen početnej skupiny slovenských výtvarníkov, absolventov pražskej Akadémie výtvarných umení.
V jeho obrazoch vnímame hodnoty, ktoré smerujú do budúcnosti maľby. Diela Andreja Smoláka sa opierajú o tradíciu, prirodzený maliarsky talent, sú obohatené jeho poetickou dispozíciou a nejde v nich len o dobové programy. " Všetko čo maľuje má svoj základ v reálnom motíve, ale maľba ho oslobodzuje od opisu a vnáša do imaginárnej sféry básnickej tvorby, " tvrdí Prof. Dr. František Dvořák z Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej a Akadémie muzických umení v Prahe.
Typická pre Smoláka je jeho empíria zážitku. Nadväzuje tým na odkaz klasikov a zároveň sa oslobodzuje od závislosti na nich, hoci sa kde tu opiera o dokonale zvládnutú kresbu podľa skutočnej tváre, či ženského aktu. Tým jeho vlastný výtvarný prejav získava na dramatickosti. " Sugestívnosť jeho prejavu znásobuje štruktúra maľby ako samostatného obrazového deja. Toto sú hodnoty, ku ktorým sa treba vo výtvarnom umení vracať a dávať im nové estetické poslanie, "dodáva František Dvořák.
Výraz aktuálnosti jeho prác je síce v súlade s dejinami výtvarného umenia, ale na plátnach Andreja Smoláka dostáva podobu neopakovateľnej, hlboko osobne naliehavej maliarskej výpovede a výzvy. Dokáže totiž antropomorfizovať prírodu ako osobný zážitok a vytvárať z neho obraz za účasti symbolov, či alegorických postáv.
" Kto sústavnejšie sleduje jednotlivé fázy kreativity autora, určite si všimne, že sa čoraz zložitejšie zmocňuje plochy obrazu a usiluje sa o výpoveď v niekoľkých rovinách súčasne. Dešifrovanie posolstva obrazu je mnohoznačné a subjektívne. Odkrývanie vrstiev pripomína prácu archeológa. Tušenie vedie poznanie a premieňa ho na umelecký zážitok. Krása v Smolákovom chápaní nie je abstraktnou estetickou kategóriou, ale konkrétnou, najdokonalejšou krivkou prírody, ktorá sa usídlila v tvaroch ženského tela tak prirodzene ako oko v tvári, " opisuje tvorbu jubilanta Andreja Smoláka spisovateľ a básnik Rudolf Čižmárik.
Výstava Siedmy život Andreja Smoláka je zložená z päťdesiatich olejomalieb i predajných reprodukcií a zahŕňa zhruba desať rokov jeho tvorby. Venovaná je autorovým päťdesiatinám a 685. výročiu prvej písomnej zmienky o meste Humenné.
Autor: Gabriela CHOMOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.