možné.
Podobné odkazy v uplynulých mesiacoch Slovensku povedali viacerí americkí aj európski politici. Rozdiel bol len v tom, že jeden z najvplyvnejších amerických senátorov to včera hovoril verejne priamo do očí predstaviteľovi HZDS.
V diskusii po McCainovej prednáške sa prihlásil riaditeľ odboru zahraničnej spolupráce HZDS Michal Zoldy. Senátorovi hovoril, že po voľbách na Slovensku nehrozí zmena politického kurzu a že obavy Ameriky a ďalších členov aliancie z prípadnej účasti hnutia vo vláde sú neopodstatnené.
McCainova reakcia bola až šokujúco ostrá: "Pozorne som sledoval kroky bývalej vlády a videl som porušovanie ľudských práv, videl som korupciu, videl som vraždu, ktorú riadne nevyšetrili." Vzápätí dodal, že k udalostiam bývalej vlády ešte treba veľa vysvetliť, kým Spojené štáty budú môcť podporiť vstup Slovenska do NATO.
McCain hovoril v Bratislave veľmi otvorene a jasne. "Ako senátor si to môže dovoliť," povedal zdroj z diplomatického prostredia.
Napriek tomu nepochopili všetci jeho slová rovnako. Zoldy bol so senátorovou odpoveďou spokojný: "Považujem to za pokračovanie dialógu." Ako pravá ruka podpredsedu HZDS Rudolfa Žiaka sa Zoldy zúčastnil na viacerých rokovaniach priamo v Spojených štátoch. Ako sám hovorí, reakcie tamojších politikov boli rovnaké ako tá včerajšia. "To klišé voči nám existuje. Nič voči nám ale nebolo dokázané," tvrdí Zoldy.
McCain včera v Bratislave zopakoval, že šance Slovenska na vstup do NATO sú výborné, veľa ale závisí od výsledku septembrových volieb. Pridal sa k desiatkam iných politikov a osobne podporil náš vstup. Ako dôvod uviedol posledné štyri roky a výsledky, ktoré na ceste k NATO dosiahla súčasná vláda. Samostatne spomenul vyslanie našich ženistov do Afganistanu.
McCain hovoril aj o spore medzi Amerikou a Európu v otázke Medzinárodného trestného tribunálu (ICC). Hovorca únie pred pár dňami postavil otázku do polohy buď - alebo: aj kandidátske krajiny sa vraj musia rozhodnúť, či sa pridajú na stranu Ameriky, alebo Európy. McCain tvrdí, že Spojené štáty by svojich spojencov takto nikdy nevydierali a chce o tribunále v Európe rokovať. Washington na rozdiel od Európskej únie tribunál odmieta. Obáva sa, že súd by sa mohol zmeniť na pohon na amerických vojakov.
McCain prišiel na Slovensko s ďalším senátorom Fredom Thompsonom. Spoločne sa streli s ministrom obrany Jozefom Stankom a ministrom zahraničia Eduardom Kukanom. McCain sa potom stretol aj s ministrom vnútra Ivanom Šimkom.
Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.