všetkých pridelených obecných bytov. Poslanci o tom rozhodli včera na základe závažných zistení kontrolóra, z ktorého správy vyplýva, že obecné byty prideľujú dvaja ľudia - vedúca sociálneho referátu Gabriela Harčárová a námestník primátora Jozef Filas, bez poradovníka, pravidiel a komisie, len podľa vlastného uváženia.
Na návrh poslanca Pavla Hanušina poslanci tiež schválili, že odteraz bude každé pridelenie obecného bytu odsúhlasovať bytová a sociálna komisia zložená z poslancov mestského zastupiteľstva, to znamená, že končí nenormálny postup -vedúca sociálneho vyberie -námestník podpíše nájomnú zmluvu.
Jej výsledky predložia mestskému zastupiteľstvu na najbližšom rokovaní v októbri. Primátor na základe výsledkov kontroly vyvodí závery, zatiaľ svojmu námestníkovi Jozefovi Filasovi plne dôveruje, aj keď ho kontrolórove zistenia o netransparentnom prideľovaní nepríjemne prekvapili.
"Bol som presvedčený, že narábanie s bytmi je v poriadku. Aby sa vylúčili pochybnosti, sám som požiadal o kontrolu pridelených bytov. Odporúčam tiež, aby sa začalo uvažovať o možnosti obecné byty predávať na dražbách," povedal včera primátor Zdenko Trebuľa poslancom.
Primátor by to nemal len odporúčať, mal by to z titulu svojej funkcie aj presadiť a navždy by skončili podozrenia i pokušenia s bytmi šafáriť.
"Keď som tu prišiel v roku 1998, narábanie bytov bola jedna veľká kopa smetia, neprehľadná spleť vzťahov a podkladov s rôznymi záujmami a nebolo jednoduché do toho vecne, legislatívne a aj personálne vniknúť, rozhodnúť sa pre ten správny postup. Postupnými krokmi sa zaviedol poriadok do prideľovania všetkých kategórii bytov," obhajoval sa námestník primátora Jozef Filas, ktorý paradoxne sám požiadal o previerku spôsobu prideľovania.
Nevysvetlil však, prečo práve pri obecných bytoch, ktoré sa dajú odkúpiť do vlastníctva a následne predať ďalej, neurobil čo do prehľadnosti a transparentnosti spôsobu prideľovania absolútne nič. Prečo práve pri tomto type bytov pravidlá, poradovníky, či komisia neexistovali, keď toto všetko údajne bezchybne funguje pri malometrážnych, či bezbariérových bytoch.
"Za oprávnenosť pridelení bytov z hľadiska sociálnej opodstatnenosti ručím," zdôraznil Filas.
Škoda, že námestník nevie, alebo sa len tak tvári, že sociálna odkázanosť platí pre sociálne byty. Tie sa na rozdiel od obecných nedajú odkúpiť do vlastníctva. Pre obecné byty je sociálna anamnéza uchádzača potrebná asi ako sane na Sahare, jednoducho niet Košičana, ktorý by mal nárok dostať zadarmo byt len tak, na základe uváženia jednej úradníčky a súhlasu námestníka. Toto by si mali radní raz a navždy uvedomiť. Keď je totiž niekto vozičkárom, žiada o bezbariérový byt, keď je sociálnym prípadom, žiada o byty v sociálnych domoch, keď je dôchodcom, žiada o malometrážny byt. Ale nikto nemôže žiadať, aby mu zadĺžené mesto dalo len tak byt, ktorý môže okamžite odkúpiť a predať ďalej. Predávať by ich malo rovno mesto na dražbách.
"O dražbách hovoríme už roky, kompetentní sú hluchí. Je to logické, lebo tento neprehľadný systém im úplne vyhovuje. Nikto do toho nevidí, niet pravidiel ani komisie, no byty sa veselo prideľujú," komentoval správu poslanec Peter Bajus(DS).
"Nechápem, ako to, že neboli kritériá na prideľovanie obecných bytov? Pýtam sa, prečo nie sú v správe aj sankcie pre zodpovedných? To nikto nebude za tento stav potrestaný?"pýtal sa rozhorčený poslanec Bachura (SDĽ).
"Terajšie zistenia pána kontrolóra však ukazujú, že námestník Filas nebol za štyri roky od odvolania námestníka Andrejka schopný pripraviť potrebné pravidlá. Bol vo svojej funkcii len veľmi málo efektívny. Myslím si, pán námestník Filas, že za veci, ktoré sú popísané v správe kontrolóra, za nerealizované veci, ktoré bolo potrebné urobiť v priebehu štyroch rokov, by bolo nanajvýš morálne, keby ste odstúpili z funkcie. Pretože takto sa problematika bytov ďalej viesť nedá," vyzval viceprimátora poslanec Marián Dittrich (KDH).
Viceprimátor Filas o odstúpení neuvažuje, opakovane tvrdí, že ručí za každý pridelený byt a dôveruje aj vedúcej sociálneho referátu. Až podrobná kontrola toho, ako, komu a na základe čoho boli prideľované obecné byty, či náhodou neboli už dávno predané ďalej, ukáže, aké dôsledky mal netransparentný spôsob prideľovania, ktorý mohol byť živnou pôdou pre korupciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.