SFOR pod velením NATO do Bosny a Hercegoviny. Dvadsať príslušníkov základne tak rozšíri počet príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí pôsobia v mierových misiách v rôznych krajinách, na 780.
V Bosne a Hercegovine budú prešovskí vrtuľnikári pôsobiť šesť mesiacov v kombinovanej holandsko-slovenskej vrtuľníkovej letke. Historickou túto udalosť možno nazvať preto, že v zahraničnej mierovej misii po prvýkrát budú pôsobiť príslušníci Vzdušných síl SR. Slávnostného ceremoniálu sa preto okrem veliteľa základne plk. Mariána Dzurillu zúčastnili aj minister obrany Jozef Stank, náčelník Generálneho štábu OS SR genmjr. Milan Cerovský a veliteľ Vzdušných síl SR genmjr. Jozef Dunaj ako aj primátor mesta Prešov Juraj Kopčák. O vyslaní tejto jednotky Vzdušných síl SR do mierovej misie rozhodla vláda a schválila ho Národná rada SR.
Na slávnostnom ceremoniáli minister obrany J. Stank vyzdvihol najmä význam vysielania príslušníkov OS SR do mierových misií v zahraničí. "Sledujeme tým predovšetkým bezpečnostný záujem Slovenskej republiky, aby sa konflikty nerozširovali a aby sa im predchádzalo." Minister obrany vyzdvihol aj vojenský význam tejto akcie, pri ktorej príslušníci OS SR si takto môžu vyskúšať nový štýl činnosti, jej nový obsah a rozsah, pretože každodenne budú konfrontovaní s činnosťou príslušníkov ozbrojených síl vyspelých štátov. Do Bosny a Hercegoviny 3. LZ v Prešove vysiela piatich pilotov a 16 technických pracovníkov. Sú to všetko profesionálni vojaci a dobrovoľníci. "Výber dobrovoľníkov sa uskutočnil z veľkého množstva záujemcov. Sú to všetko odchovanci našej leteckej základne. Pripravená je aj ich obmena a sme schopní okamžite zo dňa na deň vymeniť aj celú jednotku," poznamenal veliteľ 3. LZ v Prešove plk. Marián Dzurilla.
Príslušníci jednotky vysielanej z Prešova do Bosny a Hercegoviny tam budú pôsobiť pri preprave materiálu a osôb. S ich nasadením priamo do možných bojových akcií sa neráta. K dispozícii budú mať dva neozbrojené dopravné vrtuľníky, ale v nasadení bude len jeden z nich. Druhý slúži ako náhradný, pretože s Holanďanmi sme dohodnutí, že náš vrtuľník mesačne uskutoční úctyhodných 40 letových hodín. Ich rodinní príslušníci vyjadrovali aj obavy z možného nebezpečenstva, ktoré by na príslušníkov jednotky mohlo v Bosne a Hercegovine číhať. Zmiernil ich náčelník Generálneho štábu OS SR genmjr. M. Cerovský konštatovaním, že "situácia je tam stabilizovaná a primerane bezpečná. Centrála Aliancie preto uvažuje o znížení počtu nasadených vojakov."
Prvá mierová misia Vzdušných síl SR v zahraničí si vyžiada náklady vo výške 20 miliónov korún.
Ministerstvo obrany SR zo svojho rozpočtu na tento účel vyčlenilo 12 miliónov korún a zvyšok hradí holandská strana. Prešovskí vrtuľníkari sa do Bosny a Hercegoviny vypravia v pondelok. Presun techniky začne v utorok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.