osvetlením. Lampa sa skladá z troch základných častí - podstavca, stĺpika a tienidla. Podstavec a stĺpik máme hotový, na hornej časti stĺpika je drevená objímka, na ktorú pripevníme tretiu najpodstatnejšiu časť lampy tienidlo.
Na rozdiel od predošlých dielov, ktoré sme zhotovili z dreva, tienidlo má kostru z drôtov, potiahnutú látkou. Budú to teda materiály, s akými sa pri našich radách pre domácich majstrov bežne nestretávame a budú vyžadovať aj odlišné pracovné postupy.
Tienidlo začneme konštruovať od hornej časti. Tvorí ju drôtený kruh s priemerom 20 cm. Na kostru použijeme drôt s hrúbkou asi 3 mm, môže byť napínací drôt na ohrady z pletiva, alebo drôt na zváranie plameňom, ktorý v železiarstvách predávajú v metrových kusoch. Takéto kusy by mali stačiť na kruhovú hornú časť, aj jednotlivé lupene tienidla. Kruh vytvarujeme pomocou valcového predmetu vhodného rozmeru, prečnievajúce konce odštipneme kliešťami a kruh zvaríme. Ak nemáme zváračku, čo je asi častý prípad, vyrobíme z drôtu jednotlivé časti lampy, zložíme ich nasucho, aby sme mali istotu, že sú presne a správne tvarované, potom si ich necháme zvariť u odborníka.
Po dokončení kruhu vyrobíme zo štyroch metrových drôtov lupene tienidla. Budú mať tvar písmena U, smerom nahor sa zužujúceho. Dávame pozor, aby boli rovnaké. Podľa dolného oblúka zhotovíme z ďalších drôtov štyri samostatné oblúky, ktoré zatiaľ odložíme. Lupene tvarujeme tak, aby pri bočnom pohľade mali tvar písmena S. Aj tieto zakrivenia musia byť na všetkých štyroch lupeňoch rovnaké. Horný kruh rozdelíme na osem rovnakých častí, potom na každú druhú z týchto časti privaríme jeden lupeň tienidla. Umiestnime ich tak, aby horná časť esovitého zakrivenia lupeňov bola kolmá na kruh, vzdialenosti medzi oblúkmi dole sú rovnaké ako je rozpätie oblúkov.
Do týchto medzier privaríme štyri samostatné oblúky. Takto sa vytvorí kostra pripomínajúca kalich kvetu obrátený dolu hlavou. Do vnútra privaríme tri výstuhy, ktoré, ktoré zabezpečia upevnenie a správnu polohu tienidla na lampe. Začneme malým drôteným kruhom, na ten privaríme v rovine kruhu tri drôty dlhé asi 30 cm. Drôty sa lúčovito rozbiehajú v pravidelných 120-stupňových rozstupoch. Asi po štyroch centimetroch ich vyhneme v tupom uhle nahor - vznikne akási obrátená trojnožka, tú privaríme na horný kruh.
Drôtená kostra je hotová, teraz ju potrebujeme upevniť na stĺpik lampy. Ako sme písali pred týždňom, stĺpik má priemer 4 cm a v hornej časti sme ho ukončili drevenou objímkou s priemerom 6 cm.
V predajni s elektroinštalačným materiálom kúpime objímku na žiarovku, ktorá má vonkajší závit s upínacím krúžkom, kovovú rúrku so závitom na stropné lampy, niekoľko metrov dvojžilovej šnúry a šnúrový vypínač. Rúrku zaskrutkujeme do objímky, z tvrdej dosky vyrežeme kruh s priemerom 8 cm, do jeho stredu vyvŕtame dieru, do ktorej pevne zapasujeme rúrku. Veľkosť otvoru závisí od priemeru rúrky, ktorý je asi 1 cm. Spojenie musí byť pevné, môžeme ho poistiť kvapkou sekundového lepidla, ale tak, aby sme objímku v prípade potreby mohli odskrutkovať. Cez rúrku prevlečieme dvojžilovú šnúru a napojíme ju na objímku.
Celok zasunieme do otvoru v stĺpiku a drevený kruh priskrutkujeme k drevenej objímke stĺpika. Elektrickú šnúru pritom prestrčíme cez celý stĺpik a podstavec, dole na ňu napojíme šnúrový vypínač.
Pokračujeme v hornej časti. Z dosky vyrežeme pomocou kruhového vyrezávača ďalší krúžok akýsi golier s vonkajším priemerom 6 cm v vnútorným 4 cm, ten nasunieme na elektrickú objímku. Následne na objímku nasunieme aj kostru tienidla a naskrutkujeme upínací krúžok.
Stojan s podstavcom namoríme odtieňom, ktorý bude ladiť s ostatným zariadením, kostru natrieme bielou farbou, horný kruh a dolné oblúky lupeňov ovinieme nahusto tenkou bielou stuhou, ku ktorej prišijeme tienidlo. Tienidlo šijeme z dekoračnej jednofarebnej látky tak, aby kopírovalo lupene kostry. Pomôže nám pri tom papierová šablóna. Na spodné oblúky po celom obvode našijeme strapce. Zostáva už len naskrutkovať žiarovku a zažať svetlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.