Miestnosť, ktorá nás ako prvá privíta hneď za dverami, je predsieň. Táto miestnosť poskytuje miesto na odloženie a prezliekanie kabátov, prezutie sa
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
z vonkajšej obuvi do domácej a je dokonca aj miestom uvítania návštev. Preto by sme mali venovať jej zariadeniu značnú pozornosť. Dobre zariadiť predsieň je ozajstným orieškom, pokiaľ vezmeme do úvahy, aké malé a tmavé priestory sú obvykle pre túto miestnosť určené. Ako teda nevýhody týchto minipriestorov zmeniť v ich prednosti?
Pokiaľ je naša predsieň úzka a dlhá, využijeme predovšetkým krátku stenu. Môžeme na nej umiestniť skriňu na mieru (najlepšie od podlahy k stropu). Na dlhšej stene umiestnime ostatné zariadenie (vešiaky, skrinky, poličky a pod.) s veľmi malou hĺbkou. Ak je predsieň ozaj veľmi úzka, tento nábytok by mal byť pripevnený iba na jednej strane, aby nám zostalo dostatok miesta na priechod (min. 120 cm). Výnimkou sú stropné police nad hlavou, či uzavreté skrinky, ktoré môžu mať väčšiu hĺbku. Výhodou pri veľmi úzkych predsieňach sú vysoké stropy (nad 240 cm) pretože sa dajú znížiť, a tak nám poskytnú ďalší odkladací priestor. Pri širších predsieňach môžeme umiestniť nábytok po oboch stranách dlhších stien. Najlepšie však uplatníme svoju fantáziu, pokiaľ je predsieň veľká a plná rôznych výklenkov. V takej miestnosti nie je problém umiestniť zariadenie, napríklad väčšie výklenky sa dajú využiť aj ako šatňa.
V predsieni pri jej častom používaní trpí hlavne podlaha. Ako vhodná podlahová krytina pred vchod sa odporúča ľahko umývateľné linoleum. Avšak v súčasnosti sa uplatňuje predovšetkým dlažba. Každý si môže vybrať z rôznych tvarov, materiálov i farieb. Podlahu v predsieni však môžeme vyriešiť ešte aj inak, a to exteriérovým kobercom. Tento koberec dobre znáša vlhko a veľkú prevádzku. Jeho povrch je drsnejší a plní úlohu rohožky. Dá sa však aj dobre vysávať. Nečistoty, ktoré ním prepadnú sa dajú ľahko vytrieť, a tak zostane predsieň stále čistá. Mimo hlavnej zóny vchodu už máme na výber viac možností. Vyvarujme sa však kobercu umiestnenému od steny k stene. Je to veľmi nepraktické a čoskoro by sme oľutovali takéto rozhodnutie. Môžeme však použiť dlažbu na celú miestnosť.
Pokiaľ sa nám podarilo rozmiestniť nábytok v predsieni tak, že sa oň neudierame počas nočných a tajných príchodov domov, potom sa môžeme pochváliť, že sme dobrí domáci architekti. V takom prípade ostáva doriešiť už iba osvetlenie. Predovšetkým pri vchodových aj ďalších dverách by mali byť predsieňové vypínače pre centrálne a zároveň aj orientačné osvetlenie. Dobre osvetlená by mala byť šatňa, vešiak a predovšetkým zrkadlo. Zvýšenie funkčnosti a vzhľadu predsiene dosiahneme, keď presklíme dvere vedúce do tejto miestnosti a tým ta umožníme prechod prirodzeného svetla. Predsieň je možné zmeniť aj na halu presklením jednej steny, pokiaľ je situovaná k vnútornej strane budovy a dovoľuje to aj jej statika. Tento plán uskutočníme až vtedy, keď sme si stopercentne istí, že sme všetko dobre zvážili a prerátali. Plán začneme uskutočňovať od predložiek dverí a iných stavebných prvkov, cez zmeny v elektrickej sieti až po konečné úpravy podláh a stien.
Všetkým predsieňam či už malým, úzkym, širokým, prospeje aj v hodne zvolená farebnosť maľby a zariadenie v jednom štýle. Pokiaľ sa jedná o výber farby, mala by ladiť s vybavením, ale vo svojej podstate by mala byť čo najsvetlejšia. Veľmi vysoký strom sa dá opticky znížiť tmavším tónom náteru, než sme použili na stenách. Je však tiež možné zvoliť pre toto riešenie aj nepriame osvetlenie.
A ešte zopár rád na záver. Ešte pred tým, než poviete ráčte vstúpiť, nezabudnite,
- že pre medzidverné priestory je najlepšie zvoliť police so zníženou hĺbkou, vešiakové steny a úzke lavice;
- že rohy sú najlepšie miesto pre umiestnenie vešiakov či rohových skríň a vitrín najrôznejších výšok;
- že v predsieni by nemal chýbať botník;
- že všetko zariadenie by malo zapadať do jedného štýlu.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.