v Červenom mori nazýval Topazios. Rimania tam dobývali rôzne druhy žlto sfarbených kameňov, ktoré sa dlhý čas považovali za pravé topásy. Kedysi sa verilo, že topás má schopnosť krotiť vášne, ochraňovať ľudí pred morom a polia chrániť pred krupobitím.
TYRKYS jeho prvé kusy do Európy priviezli karavány z Perzie, prechádzajúc cez Turecko, a preto bol tento minerál v staroveku označovaný ako "turecký kameň" Tyrkysu pripisovali schopnosť ochraňovať pred uhryznutím jedovatými hadmi. Svojho majiteľa mal varovať pred možným nebezpečenstvom tak, že nečakane vybledol. Stmavnutie tyrkysu malo upozorňovať na neveru milovanej osoby.
MUSKOVIT je prehľadný sľudový minerál, ktorý bol oddávna známy v Rusku, kde sa veľké muskovitové tabule vkladali do okien domov namiesto skla. Robili sa z nich aj lodné okienka. Prednosťou muskovitu oproti sklu je vyššia odolnosť voči rozbitiu, nevýhodou je jeho dosť obmedzená priesvitnosť. Podľa spomenutého využitia sa zaužívalo označenie vitrum muscoviticum ("moskovské sklo") z ktorého vzišiel dnešný názov tohto minerálu.
REALGÁR jeho pomenovanie pochádza z arabčiny a znamená niečo ako "banský prach". V staroveku sa používal na rôzne medicínske účely. Spomína ho aj Plínius starší v diele Dejiny prírody. Starovekí lekári ho nazývali risigallum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.