príležitosti 200. výročia narodenia Štefana Moyzesa. Autorom výtvarného návrhu je akademický sochár Patrik Kovačovský. Mince vyrazila Mincovňa Kremnica v náklade 16 400 kusov, z toho v zrkadlovom lesku 1500 kusov.
Na lícnej strane je znázornená koruna stromu a nápis Slovenská republika. V kmeni a korune stromu je zakomponovaný dvojkríž, pod koreňmi stromu je štátny znak. Na rube je meno a priezvisko Štefana Moyzesa, v kruhu portrét, letopočet narodenia a úmrtia. Otvorená kniha je symbolom vzdelanosti a je umiestnená nad nominálnou hodnotou mince. Pri Moyzesovom živote sa trošku zastavíme, lebo je dominantným motívom dvestokorunovej pamätnej mince.
Štefan Moyzes sa narodil 24. 10. 1797 vo Veselom pri Piešťanoch. Po ukončení štúdia filozofie a teológie pôsobil ako kaplán. Naposledy pôsobil ako kazateľ v Budapešti. Za profesora Kráľovskej akadémie v Záhrebe ho menovali v roku 1829. Mal významný podiel pri zavádzaní chorvátčiny do verejného života. Podieľal sa pri vydávaní prvých chorvátskych novín. V roku 1847 sa vzdal profesúry a obhajoval národné záujmy Chorvátov.
V roku 1850 vymenovali Moyzesa za banskobystrického biskupa. Keď videl, aké sú pomery, zapojil sa do verejného života. Chcel zabezpečiť právno-politické, hospodárske a sociálne podmienky pre úspešný život slovenského národa. Bol spolutvorcom Prosbopisu, ktorý predložili panovníkovi Františkovi Jozefovi I. V dokumente konštatovali diskrimináciu Slovákov uhorskou mocou. Požadovali vytvorenie samostatného slovenského samosprávneho územného útvaru. Mal značný podiel na vybudovaní Matice Slovenskej. Zakladajúce valné zhromaždenie Matice slovenskej sa konalo v roku 1863. Bol zvolený za prvého predsedu Matice a stál na jej čele až do smrti. Zaslúžil sa o rozvoj školstva, v Banskej Bystrici vybudoval učiteľský ústav.
Zo zberateľského hľadiska je potrebné poznať trošku aj históriu. O minciach a bankovkách, ktoré máme zbierku by sme mali poznať námety a motívy. Ak nemáme potrebné informácie, tak ide iba o bezcieľne hromadenie numizmatického materiálu. O zberateľstve je reč iba v tom prípade, ak je zbierka systematizovaná a máme o nej prehľad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.