trpezlivosti a trošku šťastia.
Boleňa nájdeme na miestach s prirodzenými prekážkami, ako sú ostrovy, zálivy, stromy spadnuté do vody. V riekach sú to rôzne hrádze zabiehajúce do koryta, splavy a opäť prírodné prekážky. Na takýchto miestach sú bolene takmer vždy, lebo v týchto miestach môžeme pozorovať stáda beličiek, ktoré sú najobľúbenejšou potravou boleňov. Kŕmiace sa bolene sú tak hlučné, že ich je počuť na veľkú vzdialenosť. Neujdú takto pozornosti rybárov. Ich útok pripomína niekoľko kilogramový kameň hodený do vody.
Lov boleňov nevyžaduje špeciálne náradie. Stačí prívlačový prút s koncovou akciou o dĺžke 2,4-3 metre a klasický navijak s kvalitnou brzdou. Vlasec používame od 0,16 do 0,22 mm. Jednou z najúčinnejších nástrah na bolene sú malé rotačné blyskáče, beličkám podobné woblere a neposlednej rade blyskáče s perím. Z rotačiek sú najúčinnejšie č. 0,1 a 1+. Väčšie rotačky bývajú ignorované. Najúčinnejšie woblere sú plávajúce o veľkosti 6-10 cm s norivosťou do 1,5 m. V posledných rokoch sa používajú gumové nástrahy. Ako najideálnejšie sa javia gumy žlté a strieborné s brokátovým leskom alebo perleťové.
V čase, keď sú bolene najaktívnejšie, je možné použiť blyskáč s ťažšou olovenou hlavou, ktorým sa dá hodiť aj 40 metrov, ale musí byť vedený dostatočne rýchlo, aby sa pohyboval čo najbližšie k hladine. Boleň nesmie mať čas rotačku si prehliadnuť. Rýchly pohyb ho provokuje a núti k okamžitej reakcii.
Boleňa možno u nás loviť od 1. júna a jeho lovná miera predstavuje 40 cm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.