na Oltári smrti Panny Márie v kaplnke Zápoľských v Spišskom Štvrtku. Podnet na začatie prác vyplynul z havarijného stavu oltárnej tabule," informoval Spišský denník vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč pri príležitosti včerajšieho ukončenia reštaurátorských prác na Kostole sv. Ladislava v Spišskom Štvrtku. Okrem akútneho stavu, v akom sa nachádzala vyše päťstopäťdesiatročná oltárna maľba, znázorňujúca smrť Panny Márie, predmetom prác zamestnancov ateliéru bolo aj uvedenie zvyšných prvkov oltáru do pôvodného stavu.
"Počas prieskumných prác, ktoré predchádzali samotným reštaurátorským, sme zisťovali stav a mieru poškodenia. Najväčšiemu stupňu sme čelili u samotnej oltárnej maľby, pretože pochádza z polovice pätnásteho storočia, zvyšné prvky sú "len" sto až dvesto rokov staré," uviedol na margo obtiažnosti reštaurátorských prác I. Tkáč. Zároveň zdôraznil, že za odvedenú prácu získal ORA v Levoči aj cenu za reštaurovanie oltárnej maľby od odborného časopisu pamiatok a múzeí.
Financovanie reštaurátorských prác si vyžiadalo 1,2-miliónovú peňažnú investíciu, na ktorej sa okrem miestneho farského úradu podieľal aj premiér Slovenskej republiky a dve súkromné osoby. "Predseda vlády Slovenskej republiky prispel z osobného fondu stotisíckorunovou čiastkou a Obecný úrad v Spišskom Štvrtku prisľúbil poskytnutie rovnakej finančnej sumy. Ostatnými sponzormi boli fond PRO SLOVAKIA v objeme dvestotisíc korún a dve anonymné osoby. Jedna z nich venovala na realizáciu reštaurátorských prác tristotisíc, druhá financovala osemdesiatimi tisíckami rozsiahly reštaurátorský prieskum, ktorý im predchádzal," vymenoval investorov reštaurátorskej akcie páter A. Baran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.