politike tretej Mečiarovej vlády pre nás do roku 1998 poriadne zabuchnuté, za posledné štyri roky sa Slovensko stihlo prepracovať na úroveň ďalších kandidátskych krajín. Jedným z tých, čo sa o priblíženie Slovensko k EÚ najviac zaslúžili, je aj podpredseda KDH a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ján Figeľ. S "bossom" nášho prístupového procesu sme sa porozprávali počas včerajšej konferencie venovanej vstupu našej krajiny do Európskej únie.
Predseda Smeru Róbert Fico avizuje, že ak sa jeho strana dostane do vlády, bude žiadať opätovne otvorenie už uzavretých kapitol v našom v prístupovom procese do EÚ. Môžu jeho spomínané slová poškodiť našim integračným ambíciám?
- Žiaľ, môžu, hoci vyjadrenia pána Fica považujem len za predvolebnú rétoriku. Nepomáha tým však Slovensku a ani sebe pri etablovaní jeho vzťahov so zahraničím. Na jeho postojoch je zaujímavé to, že veľmi často do nich vkladá opatrnú podmienku typu - ak to bude možné, či ak to bude v prospech Slovenska. Výsledky našich doterajších rokovaní plne rešpektujú národnoštátny záujem a reálne možnosti, ktoré sú často kompromisom medzi 15 krajinami EÚ a Slovenskom. Výsledky sú porovnateľné s krajinami Vyšehrádskej štvorky a v niektorých prípadoch aj lepšie.
V závere prístupových rokovaní prídu na rad najťažšie kapitoly - hospodárska súťaž, finančné a rozpočtové ustanovenia, ako i definitívne uzavretie kapitoly o poľnohospodárstve. Ste na to dostatočne pripravení?
- Verím, že áno. Práve koncom roka sa budú riešiť už spomínané mimoriadne náročné kapitoly. Každý štát má svoje špecifiká a realizuje svoje individuálne záujmy. Tam, kde bude potrebné dosiahnuť čo najlepší spoločný výsledok, očakávam úzku spoluprácu medzi krajinami V4. Práve kvôli náročnosti rokovaní je potrebné, aby sme po septembrových voľbách mali dôveryhodnú vládu, ktorá spolu s našimi susedmi úspešene zavŕši náš integračný proces.
Prednedávnom ste sa vyjadrili, že vďaka súčasným 27 z celkového súboru 30 uzavretých kapitol európskej legislatívy patrí Slovensko medzi najväčších favoritov na vstup do únie pri jej najbližšom rozširovaní. Dokedy by sme mali uzavrieť aj zvyšné tri kapitoly? Budete ešte pri tom?
- Dúfame, že tie kapitoly stihneme do konca tohto roka. Celkový prístupový proces by mal byť skompletizovaný v priebehu roka 2003. Chcel by som dodať, že nie je dôležité do únie len vstúpiť, ale v nej aj obstáť. Je to ako pri futbale, nestačí do prvej ligy len postúpiť, ale v nej aj niečo dokázať. Musíme byť kvalitným členom únie, kde funguje vymožiteľnosť práva, ekonomická konkurencieschopnosť, sociálna súdržnosť a regionálny rozvoj. Práve to by malo vytvárať z našej krajiny silného partnera po všetkých stránkach. To znamená, musíme už teraz byť maximálne pripravení, čerpať maximum prostriedkov z fondov EÚ, presadzovať svoj oprávnený záujem v spoločnom európskom dome a byť rovnocenným partnerom ostatným členom európskej rodiny. Či už pri tom budem aj ja, nie je prvoradé.
Možno pri tom budete ešte viac zainteresovaný ako teraz. Viacerí politici z pravej strany politického spektra vás už po voľbách vidia ako budúceho slovenského premiéra...
- Zatiaľ sú všetky veci okolo toho len špekuláciou. Je ľahké kombinovať čísla alebo mená. Podstatné je to, aby nielen KDH, ale zároveň aj celá slovenská pravica dosiahla taký volebný výsledok, aby sme mohli postaviť stabilnú a progresívnu vládu. Tá sa konečne bude musieť zaoberať viac krajinou, než len riešením svojich vnútorných sporov. Po roku 1998 sme vďaka predchádzajúcej vláde V. Mečiara zdedili Slovensko v izolácii, červených číslach v ekonomikle a s narušeným charakterom právneho štátu. Mnoho vecí sa nám odvtedy podarilo nespraviť, ale ďalší vývoj by mal byť už iný ako doteraz. Zostáva mi dúfať, že bude viac dynamický a európsky.
Keby vás však po voľbách do funkcie premiéra navrhli, zrejme by ste neprotestovali.
- Nemyslím si, že je otázka pre mňa. Podľa môjho názoru by sa premiérom mal stať líder niektorej z budúcich koaličných strán, najlepšie napravo od stredu. KDH chce byť jednou z týchto koaličných strán. Našim lídrom je Pavol Hrušovský a tým som povedal všetko...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.