nemajú na podnikanie v oblasti ubytovacích služieb oprávnenie. Kazia tak "kšeft" tým, ktorí povolenie majú z inkasovaných tržieb odvádzajú riadne dane štátu.
Kým pred niekoľkými rokmi si "čierni" ubytovatelia klientov získavali viac-menej neplánovane, dnes už nenechávajú nič na náhodu a turistov odchytávajú priamo na parkoviskách a autobusových staniciach. Najviac na očiach sú v Starom Smokovci. Postávajú pri ceste a v rukách držia kartónové, alebo papierové tabuľky s nápisom v poľštine - pokoje. Mávajú na okoloidúce autá, alebo na turistov, ktorí sa chystajú zaparkovať.
Pracovníci parkoviska sú z nich nešťastní. "Vykázali sme ich z parkoviska preč. Ich drzosť je niekedy nepredstaviteľná. Motali sa po parkovisku, chodili pomedzi došlé autá a otravovali turistov," povedal nám jeden zo strážcov parkoviska pod Mestským úradom v Starom Smokovci, ktorý si neprial byť menovaný.
Zaujímali sme sa, za koľko ponúkajú nocľah "aktivisti" pri parkovisku. Mladšia, počerná žena nám odvetila proti otázkou. "Chcete sa ubytovať už od dnes?" opýtala sa. "Lebo, ak nie oddnes, cena sa môže meniť. Ale vy ste asi od konkurencie, čo?" konštatovala a cenu nocľahu nám napokon neprezradila. Druhá zo žien bola o niečo zhovorčivejšia. Za noc pýtala 250 korún.
Boj o klienta však prichádza s linkou z poľskej hranice. To sa začnú mrviť skupinky operujúce na autobusovej stanici. Ako sme sa na vlastné oči presvedčili, majú úspech.
Takýto obrázok je v našich veľhorách na dennom poriadku. Zdá sa, že k odhaľovaniu nekalých praktík nepomáha ani kamera monitorujúca priestor na parkovisku pred MsÚ a na autobusovej stanici v Starom Smokovci. Právomoci Mestskej polície sú totiž v tomto smere nulové. Z verejného priestranstva nemožno nikoho vykázať, kým sa správa tak, ako má.
O nič lepšie sa v odhaľovaní "čiernych" ubytovateľov nedarí ani daňovým úradom. Podľa slov vedúcej oddelenia kontroly Daňového úradu (DÚ) vo Svite Márie Mišendovej, pre DÚ je to doslova sizyfovská práca.
"Kedysi sme spolupracovali so starostami obcí. Tí majú na obecnom úrade evidovaný počet postelí. Pri kontrolách sme využívali moment prekvapenia. Udelili sme napomenutia a symbolické pokuty. Od 500 do 2 000 korún. Podľa toho, či bola urobená náprava, alebo nie. Najnovšia situácia je však taká, že majitelia domov nám bránia vstúpiť na pozemok. Odvolávajú sa na existujúce zákony. Zamknú bráničku a robia sa, že nikto nie je doma. Začali sme si aj odpisovať poznávacie značky automobilov, ktoré parkovali vo dvoroch, ale väčšinou sa vyhovárali, že ide o autá ich rodiny, alebo známych z Poľska," hovorí úradníčka.
Odbor kontroly DÚ vo Svite disponuje siedmimi pracovníkmi. Tí však nemajú čas kontrolovať len sieť ubytovateľov v podhorí Vysokých Tatier. Majú aj inú prácu. "Je to záležitosť celého Slovenska. Rovnaké problémy majú napríklad na Zemplínskej šírave. Najviac "čiernych" ubytovateľov však registrujeme v Novej Lesnej, Ždiari, Štrbe, Štôle i Batizovciach. So živnostníkmi problémy nemáme. Tí nám vždy predložia potrebné doklady," konštatuje M. Mišendová.
Podľa jej slov by tento neduh pomohlo vykoreniť napríklad zavedenie paušálnej dane za lôžko. Daň by nemala byť vysoká, aby ubytovatelia nemuseli špekulovať o tom, či ju zaplatiť, alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.