rokov už skončila. "Hlas ľudu" nahradili médiá, finančne usmerňované najmä zo zahraničia. Tak dlho a silno budú spievať pieseň toho, koho chlieb jedia, až vyrobia požadovaný súhlas občanov. Výsledky sú rukolapné. Občania už súhlasia so vstupom do EÚ (80%), do NATO (60%). Neprotestujú proti výpredaju národného majetku. Nehoráznosti sú prezentované ako ekonomická nevyhnutnosť a pomaly tomu začíname veriť.
Nadchádzajúce parlamentné voľby neprinesú v tomto smere pozitívnu zmenu. Súčasný pomerný volebný systém nedáva občanovi možnosť ovplyvniť výber poslanca. Volič totiž dáva hlas svojej obľúbenej strane. Rozhoduje o tom, koľko poslancov bude mať tá ktorá strana. O tom, ktorí to budú už rozhodli stranícke orgány. Preferenčné hlasovanie, na rozdiel od krúžkovania vtákov, nemá praktický význam. Už je rozhodnuté.
Pozrime sa na to, kto bude v budúcom parlamente. Čísla sú veľavravné. Čím ďalej na východ, tým menej poslancov. Michalovčanov dali na zvoliteľné miesto iba HZDS (31. K. Džupa) a KDH (13. A. Hajduk). Na hranici zvoliteľnosti je J. Rusnák z SDKÚ. Bratislavský centralizmus nachádza živnú pôdu najmä v Smere a v ANO. V rokoch 2002-2006 bude západné Slovensko reprezentovať 95 poslancov a zvyšok Slovenska 55, čo je podobné zastúpenie, ako v súčasnosti. Občania vo voľbách pri pomernom systéme tieto čísla podstatným spôsobom nezmenia. Už je rozhodnuté.
Ďalším činiteľom, ktorý zasiahol do parlamentných volieb 2002 je prezident SR. Po návšteve USA zmenil názor na svoje ústavné právo a vyhlásil, že zostavením vlády nepoverí víťaza volieb. Načo sú potom voľby, ak aj o predsedovi vlády je už rozhodnuté?
František Džuppa, Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.