forme peňažnej náhrady, ak zamestnávateľ nemôže uspokojiť tieto nároky, lebo sa stal platobne neschopným. Za takého sa považuje, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu alebo súd návrh na konkurz zamietol pre nedostatok majetku. Za deň vzniku platobnej neschopnosti sa považuje deň vydania uznesenia súdu o vyhlásení konkurzu alebo deň vydania uznesenia, ktorým súd návrh zamietol pre nedostatok majetku.
Novelou tohto inštitútu zákonodarca reagoval na skúsenosti z neuspokojovania peňažných nárokov zamestnancov po dlhšiu dobu, ktorá predchádza podaniu vyhlásenia konkurzu na súd, čím sa rozšírila doba, z ktorej sa vychádza pri uspokojovaní peňažných nárokov, z predchádzajúcich 2 na 18 mesiacov, ktoré predchádzajú dňu vzniku platobnej neschopnosti alebo dňu skončenia pracovného pomeru. Z tohto maximálneho časového obdobia sa peňažná náhrada poskytne najviac za dobu 3 mesiacov, pričom sa upravil strop tejto náhrady z predchádzajúceho dvojnásobku na súčasný trojnásobok sumy priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za prvý polrok predchádzajúceho kalendárneho roka, znížená o stanovené odvody.
Vo vete, kde redaktorka používa slová "Podľa riaditeľa NÚP zamestnávatelia a občania túto možnosť takmer nevyužívajú," mysliac na Garančný fond, je nepresnosť. Na úrovni okresu totiž pôsobia okresné a nie Národné úrady práce a Garančný fond slúži výhradne pre súčasných a bývalých zamestnancov platobne neschopných firiem a nie pre zamestnávateľov a občanov. V záujme upresnenia informácií je potrebné pripomenúť, že podľa paragrafu 25 Zákonníka práce si nárok na peňažnú náhradu zamestnanec uplatňuje do 30 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od skončenia pracovného pomeru a môže si ju uplatniť aj po tejto lehote, ale najneskôr do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti ak pôvodnú lehotu zmeškal pre dôležitú prekážku.
Mgr. Ján Frena, Riaditeľ NÚP OÚP Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.