toho boli pestrofarebné kroje a scénické pásma plné spevu ale aj hovoreného slova zo života našich predkov. To všetko bolo súčasťou Obecných folklórnych slávností v Harichovciach, na ktorých sa milovníci folklóru stretli v poradí už deviaty krát. Výlet do časov minulých, kedy namiesto televízie ľudia trávili večere pri speve a vzájomných rozhovoroch mal na "svedomí" miestny obecný úrad, miestny odbor Matice slovenskej a Spišské osvetové stredisko zo Spišskej Novej Vsi.
"Každý rok pozývame do našej obce jeden folklórny súbor z iného kraja ale aj zo zahraničia. Hlavným cieľom je totiž priblížiť návštevníkom zvyky, piesne a nárečie nie len zo Spiša," povedala nám starostka obce Mária Auxtová. Hlavná organizátorka sa v tomto prípade prezentovala ako znalá veci. Sťa z rukáva totiž odpovedala na našu otázku, z čoho pozostáva miestny kroj. "Je to sukňa spodná biela, potom vrchná. Na to ide ešte čierny švurc v prípade vydatej ženy. Slobodné dievčatá nosili biele švurce. Súčasťou kroja je aj biele opliecko priviazané s rukávcami a nato je oblečko. Tradíciou v našej obci bol zelený svadobný kroj," popísala M. Auxtová.
Pozvanie do Harichoviec v tomto roku prijali súbory z blízkeho okolia, a to Iľašovan z Iliašoviec, Smižančanka zo Smižian a Kalina z Kolinoviec. Zahraničie zase zastupoval folklórny súbor z Poľska Beskidy a priamo z Liptova pricestovala do Harichoviec Sliačanka. Jej členovia vynikali včera na Spiši snáď najpestrejšími a najhonosnejšími krojmi. "Väčšinu krojov sme zdedili, čiže všetko je to originál. Iba korálky sme si museli dokupovať," porozprávali mi členky súboru. Tie staršie, ktoré predstavovali vydaté ženy, vystupovali v čepcoch v bohatej miere zdobenými paličkovanou čipkou. "Keď sa dievča vydalo, začepčili ju a potom už stále musela nosiť tento čepiec. Nesmelo jej byť vidieť ani jeden vlások," popísala údel vydatých žien v minulosti ženská časť súboru z Liptova.
Hosťom včerajších slávnosti ponúkli folkloristi rôzne pohľad na život v dedine v minulom storočí. Či už to boli fašiangy, svadba alebo priadky. Špeciálny scenár, pozostávajúci z ľudových zvyklostí v Harichovciach si na tento deň pripravil aj domci súbor Harihovčan.
"Všetky námety a rady nám dáva pán Boržík z Harichoviec. My v súbore potom spoločne vytvoríme scenár," povedala pre Spišský denník vedúca súboru Anna Krompigelová.
Ako ďalej dodala členskú základňu súboru tvoria rôzne
vekové skupiny. "Od 15 do 65 rokov. Presne tak, ako to bolo niekedy na dedine. Aj vtedy sa radi schádzali dokopy mladí so starými. Napríklad stavanie májov, pásmo s ktorým sme sa dnes predstavili, vyzeralo na dedine asi tak, že mamky brali na majáles aj svoje deti," popísala A. Krompigelová.
Na margo ekonomického fungovania folklórneho súboru v súčasnej dedine A. Krompigelová povedala: "Podporuje nás obec. Ráta sa s nami v rámci obecného rozpočtu. Starostka nám poskytla aj miestnosť na nácvik a autobus v prípade vystúpení mimo Harichoviec. Bez dobrej vôle obce sa folklór udržuje veľmi ťažko."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.