policajtov". Vychádzajúc z obsahu tohto článku, nemôžem sa ubrániť konštatovaniu, a síce že pisateľka o skateboarde a in line nič vie veľmi málo. Netvrdím, že nič, lebo "dosku" určite videla počas rozhovoru s tínedžerom, ktorý má strach z mestských policajtov. Napriek tomu jej názory a myšlienky sú predkladané verejnosti s istotou vysoko odborného pohľadu, čím sa sama dostáva do trápnej situácie a do podobnej uvádza, žiaľ, aj náčelníka spišskonovoveskej mestskej polície a riaditeľa STEZ-u.
K názorom pätnásťročného tínedžera v úvode článku sa nebudem vyjadrovať. "Typickým výsledkom ich konania sú zničené schody pred Komunálnou bankou" cituje pisateľka náčelníka mestskej polície Prostejovského. Omyl z neznalosti, alebo zámer? Stačí pozrieť sa na uvedené schody a zistíte, že to nie je pravda!
U-rampa je v článku viackrát spomínaná. V súvislosti s ňou a z jednotlivých vyjadrení vyplýva, že Občianske združenie Pomoc všetkým investovalo, dalo ju k dispozícii mládeži, ale tá svojim nevhodným správaním a konaním zapríčinila, že sa rampa musela demontovať, rozrezať na tri časti a uložiť k následnému hrdzaveniu.
"Rampa nebola naším majetkom, prevádzkovalo ju miestne Občianske združenie Pomoc všetkým. Kvôli bezpečnosti sme ju museli demontovať. Jej používanie nebolo v žiadnom prípade organizované, porušovali sa bezpečnostné predpisy, dokonca tam došlo k trom úrazom" vysvetlil v spomínanom článku riaditeľ STEZ v Spišskej Novej Vsi Ján Magdoško. Súhlasím s jeho postupom, konkrétne s pasážou, v ktorej hovorí o demontácií z titulu bezpečnosti. Rampa totiž svojím konštrukčným riešením, prevedením a tvarom nezodpovedá bezpečnostnému štandardu. O tom však nehovorí nikto. Tu sa natíska otázka (zároveň sa pýtam kompetentných), kto takúto rampu navrhol a dal zároveň súhlas na jej zhotovenie. Kto ju prebral od výrobcu a zaplatil čiastku 270-tisíc korún za niečo, čo je z hľadiska bezpečnosti prevádzky nevyhovujúce?
Neviem si takisto vysvetliť uvedené slovné spojenie "organizované používanie rampy", keďže v iných slovenských mestách sú tieto zariadenia voľne prístupné verejnosti. Ďalej, ako sa v článku uvádza "porušovali sa bezpečnostné predpisy". Pýtam sa aké? Nakoľko o žiadnych oficiálnych, špeciálnych predpisoch pre skate, či in line neviem, rád sa nechám poučiť.
Tvrdenia, že na rampe došlo k úrazom, sú síce pravdivé, no ich príčinou boli nevhodné parametre rampy.
Prevádzanie tejto športovej činnosti nesie so sebou vo všeobecnosti vyššiu mieru rizika úrazu. Podľa môjho názoru je však dôležité hľadať organizačné, technické a výchovné prostriedky na jeho zníženie. Zákazom, represiou sa obyčajne nič nevyrieši. V tejto súvislosti by bolo zaujímavé zistiť, koľko úrazov v tomto športe vzniklo v súvislosti s absenciou účelovej plochy.
Tvrdenie pisateľky článku "mesto momentálne neplánuje budovanie nových skejtbordových plôch" sa nezakladá na pravde. Výsledkom predbežného jednania so zástupcom primátora Spišskej Novej Vsi Ing. Čurným a vedúcou oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Ing. Kvašňákovou je prísľub zriadenia takejto plochy -skate parku v časti dopravného ihriska, alebo vedľa športovej haly.
Nepochopiteľný je pre mňa postoj niektorých obyvateľov nášho mesta k pozitívnym aktivitám našej mládeže, a teda aj k športovým, nakoľko sa sťažujú, že ich rušia. Čo podľa vás, sťažovateľov, má tá "zlá" dnešná mládež robiť, aby nerušila váš kľud? Sedieť v krčme, piť alkohol, fajčiť,...? Nepatrím k najmladším občanom, ale na rozdiel od vás fandím mladým ľuďom a keď nemôžem pomôcť, tak aspoň neuškodím.
V žiadnom prípade nechcem vyvolať týmito mojimi názormi polemiku na stranách Spišského denníka. Pokiaľ však nesúhlasíte, máte iný názor, veľmi rád si ho vypočujem, alebo prečítam.
Jozef Čaja, Spišská Nová Ves
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.