súlade s legislatívou odpad pochádzajúci z ľudského metabolizmu, teda zaobstarať si žumpu, prípadne septik. Slovenská sporlivá nátura častokrát rieši tento problém zriadením traťovodu do stratena. Ten kto býva pri potoku má zase prepojenie potrubia priamo do vodného toku. Problém žúmp však kompetentní na Ministerstve životného prostredia SR neriešia ako by mali a radšej si ho presúvajú ako horúci zemiak," popísal situáciu charakteristickú pre obyvateľov dedín, ktorí disponujú sociálnym zariadením v interiéri domu vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi Ing. Peter Vyparina.
Latrínam v dvoroch a záhradách už totiž na slovenských dedinách odzvonilo. Civilizácia a pokrok vo všetkých sférach ľudského života napreduje, preto nečudo, že neobchádza ani ľudské biologické potreby. Kam však s tekutým odpadom? Najideálnejším a najlegálnejším spôsobom je napojenie sa na verejnú kanalizáciu. Mnohé obce však takouto "vymoženosťou" ešte nedisponujú, preto si každý jednotlivec bývajúci na dedine pomáha ako sa dá. Najčastejšie na dedinských dvoroch, zakopané v zemi na tento účel slúžia uzavreté nádoby žumpy. "Stavebný zákon definuje žumpu ako drobnú stavbu. V súlade s legislatívou musia by vodotesné, aby tekutý odpad neunikal do pôdy. Následne obec je povinná postarať sa o jej vyprázdnenie. Vyplýva jej to zo zákona o obecnom zriadení," vysvetlil P. Vyparina.
Fekálové auto by obsah žumpy malo odviezť na najbližšiu čističku odpadových vôd. Na hranici zákonnej akceptovateľnosti je vyprázdniť fekál na poliach.
Ako uviedol P. Vyparina na ich odbore riešili už niekoľko takýchto situácií, kedy majitelia nehnuteľností v prvom rade brali ohľad na svoju peňaženku až potom na životné prostredie. "V tomto prípade ide o priestupok. Konkrétneho vinníka stíhame na základe podnetu," vysvetlil. V praxi to vyzerá asi tak, že sused udá suseda. "V prípade dokázania viny však ide o veľmi nepríjemný proces. Potencionálnemu vinníkovi musíme dokázať, že znečistil životné prostredie. Vyžadujeme napríklad predloženie faktúr za vyprázdnenie žumpy," popísal macošský prístup legislatívy, ktorá v tomto prípade nahráva viac do karát vinníkom ako spravodlivosti P. Vyparina.
Podľa vedúceho odboru životného prostredia je pre majiteľov domov technicky najvýhodnejšie zriadiť si malú čističku odpadových vôd, ktoré by mohlo používať niekoľko domácnosti. "Cenovo je to podobné ako žumpa. Po legislatívnej stránke je však vybavovanie čističky zložitejšie," opísal P. Vyparina ďalšie z negatívov, ktoré stretne majiteľov domov snažiacich sa vyriešiť problém s odpadom čo najšetrnejšie pre životné prostredie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.