príležitosti 750 výročia prvej písomnej zmienky o obci.
"Podobné oslavy sa robili vždy na konci žatvy, nadviazali sme teda na tento starý zvyk," povedal nám Štefan Kolivoško, ktorý sa venuje histórii obce Seňa a jej okolia.
Žatevný veniec venovali krojované deti zo súboru Rozmarín starostovi Miroslavovi Bačenkovi. Úrodu má už Seňa pod strechou o čosi skôr. Poznačili ju vraj trochu jarné povodne na Hornáde. Voňavou súčasťou osláv bola výstava s názvom 'Chlieb náš každodenný'.
"Tento motív sme si vybrali preto, lebo človek chleba jedáva ku všetkému. Či sú to raňajky, olovrant, alebo večera. A k tomuto sa viaže práve žatva. Voľakedy sa robili družstevné Dožinky. Ale my sme vymysleli slávnosti chleba," prezradil starosta obce.
Každá miestna pekáreň, ale i domácnosti sa chceli pochváliť svojimi výrobkami, každý si ich aj mohol ochutnať.
Seňa má v dobrom chlebe tradíciu. Už za prvej republiky tu bola pekáreň a takmer v každom dome bola pec na jeho výrobu. Vychýrenou majsterkou v pečení je pani Patakyová. Na výstave mali jej bochníky najúctyhodnejšie rozmery a samozrejme, chutili výborne. Svoje výrobky prezentovala aj neďaleká obec valaliky, ktorá spolu so Seňou patrí k 13 obciam regiónu Hornád.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.