nakoniec navrhol uskutočnenie podstatných zmien v štáte.
V televíznom vystúpení k 11. výročiu štátnej nezávislosti Ukrajiny v sobotu večer Kučma vyslovil presvedčenie o nevyhnutnosti prechodu od terajšieho prezidentsko-parlamentného systému k parlamentno-prezidentskému s posilnením právomocí zákonodarného orgánu. Väčšina v parlamente by mala na rozdiel od doterajšej praxe formovať vládu a spolu s ňou niesť zodpovednosť za vývoj v krajine. Hlava štátu vyzvala poslancov založiť parlamentnú väčšinu, ktorá by už v blízkom období sformovala novú vládu. Súčasťou politických reforiem sa má stať aj zmena kontroverzného zmiešaného pomerno-väčšinového volebného systému na proporcionálny podľa európskeho typu.
Dozrela aj potreba nového administratívno-územného usporiadania krajiny. Navrhované reformy musia byť podľa prezidenta zabezpečené ústavne. Kučma vyzval na začatie prác nad príslušnými zmenami ústavy. Zónou osobnej zodpovednosti prezidenta sa podľa neho stanú problémy prekonania chudoby, dostupnosti každému zdravotníckej pomoci, dôchodková reforma a kvalitné vzdelanie nezávisle od finančného postavenia. Hlava štátu nepochybuje, že k pokojnému odovzdaniu moci novému prezidentovi dôjde v ústavou určenom termíne.
Zásadný obrat v postoji Kučmu k politickým reformám v krajine na prvý pohľad vyzerá, akoby vlastne súhlasil s väčšinou požiadaviek opozičných síl, ktoré navyše v polovici septembra plánujú protestné akcie za odstúpenie prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Najskôr pôjde o prevzatie politickej aktivity hlavou štátu a zástupcami finančno-priemyselných skupín oligarchov v jeho bezprostrednom okolí s vyhliadkou na prezidentské voľby o dva roky. Faktom zostáva, že doterajší neefektívny skorumpovaný a skompromitovaný systém moci, založený na silnom prezidentovi a podpore oligarchických klanov, slúžil na presadzovanie ich skupinových záujmov, ale brzdil celkový rozvoj krajiny a životnú úroveň obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.