obecné účely sme už neraz informovali. Spomeňme len situáciu vo Svinej, keď nepomohla ani lukratívna cena za odpredaj či návrh na výmenu pozemkov. Na jednej strane bol nesúhlas vlastníkov, ale na druhej problém nájsť podielnikov pôdy. V nejednej rodine už pre fliačik pôdy prehrmela aj poriadna búrka a vzťahy ochladli.
Trh s poľnohospodárskou aj lesnou pôdou, ale aj nájomný vzťah, alebo samotné obhospodarovanie vlastného pozemku sa teda v mnohých prípadoch stalo problémom. Situácia sa síce veľmi nezmenila, ale zákon NR SR č. 3003/91 Zb. z. o pozemkových úpravách mal tieto nejasné vzťahy vyriešiť. Pripomíname, že už bol niekoľkokrát novelizovaný. Naposledy v júli tohto roku pod číslom 420/02 Z. z., v ktorom sa premietli aktuálne a praktické skúsenosti.
Na Slovensku sa podľa zákona 330/1991 Zb. z. o pozemkových úpravách, vysporiadaní vlastníctva a pozemkových úradoch vykonali projekty úprav len v 12 katastrálnych územiach. Rozpracovaných je celkom 98, z toho v Prešovskom kraji ide o okresy Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa, čo predstavuje 56 projektov.
Vari aj preto sú kompetentní nútení vypracovávať v zmysle citovaného zákona zjednodušené registre pôvodného stavu (ZRPS) a registre obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Zákonným postupom sa takto obnovuje a spresňuje evidencia vlastníckych vzťahov, pričom okrem písomných operátorov sa upresňuje aj grafická časť. Tie následne slúžia ako register pôvodného stavu pri pozemkových úpravách.
Odbor pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na Okresnom úrade v Prešove zabezpečuje vyhotovenie registrov v 75 katastrálnych územiach, kde nie sú zjednotené operátory katastra s pozemkovými knihami. Podľa informácie Ladislava Senderáka zo spomínaného odboru je z 34 ZRPS ukončených a schválených 29. Zvyšok plánujú ukončiť do konca tohto roku. Faktom však je, že ZRPS sa spracovávali len na pozemkoch v extravilánoch, teda je nutné spracovať aj registre v 36 zastavaných územiach. ROEP zabezpečuje odbor v 39 katastrálnych územiach, z toho schválených je 13 registrov.
"Tempo ukončenia a schválenia registrov mohlo byť rýchlejšie, keby prácu nekomplikovalo skúmanie neúplných právnych listín s rôznymi chybami, rovnaké mená vlastníkov bez bližšej identifikácie, neúplná, alebo úplne chýbajúca grafická časť. V niektorých prípadoch s nami menej spolupracuje obec a komisie so správnym orgánom a zhotoviteľom registra. V neposlednom rade ide aj o zlyhanie, respektíve zánik niektorých geodetických firiem," uviedol na vysvetlenie L. Senderák.
Na druhej strane ministerstvo pôdohospodárstva SR stanovilo, že do konca októbra majú všetky OÚ pripraviť jedno katastrálne územie na začatie prípravného konania pozemkových úprav. V roku 2003 by už mali byť 3 územia v každom okrese. "V okrese Prešov je schválených 13 registrov obnovenej evidencie pozemkov, teda Babin Potok, Čeľovce, Geraltov, Hradisko, Janov, Lažany, Lesíček, Malý Slivník, Rokycany, Štefanovce, Veľký Šariš, Závadka a Žatkovce. Je reálny predpoklad, že do konca tohto roku dokončíme ďalších 22 registrov. Odbor katastrálny a Správa katastra v Prešove pripravili a schválili ďalších 8 registrov v Malom Šariši, Dulovej Vsi, Miklušovciach, Bretejovciach, Brežanoch, Haniske a v Záborskom," upresnil aktuálny stav.
Poznamenal tiež, že úpravy sa začnú realizovať predovšetkým tam, kde vnikne požiadavka zo strany vlastníkov nehnuteľností, alebo z podnetu správneho orgánu. Účastníci konania totiž musia na verejnom zhromaždení vyjadriť súhlas. Minimálne nadpolovičná väčšina čo do počtu osôb, ale aj výmery.
Keďže úpravy nie sú lacnou záležitosťou, zaujímalo nás, z akých zdrojov sa budú realizovať. Podľa L. Senderáka pôjde predovšetkým o financie z programu Sapard, ale v nasledujúcom období sa budú vytvárať zdroje v zmysle Sektorových operačných plánov pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a rybolov SR. Napokon, predpokladaná cena za vypracovanie a vykonanie projektu sa odhaduje na 13 200 až 24 600 korún za jeden hektár pôdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.